Reklamı Kapat

Emlak Sektöründe Çalışan Personel Arttı

Editör: SerMimar Tarih: 17 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkiye’de inşaat sektöründe yaşanan gelişme ile birlikte sektördeki gayrimenkul satım işlemleri de ciddi derecede arttı. İşte emlak sektöründeki istihdamda son durum.

emlak-sektorunde-calisan-personel-artti

Gayrimenkul satışlarında ciddi oranda artış yaşanması emlak sektörünü de hareketlendirdi. Özellikle inşaat sektörünün yoğun bir şekilde çalışması ile birlikte boş evlerin satılmaya başlaması vatandaşların bu konuda taleplerinin de artmasını sağlarken 2014’te sadece 5 bin 142 kişi olan emlak sektöründeki çalışan sayısı ciddi bir şekilde artış gösterdi. İşlerin artması ile birlikte sektördeki talebi karşılamak adına daha fazla personel ile hizmet veren emlak sektörü 5 yıl içerisinde 91 bin 431 kişiye ulaştı. Yaşanan bu artış ile birlikte Türkiye’deki işsizliğe de ciddi anlamda katkı sağlanırken 2010 yılındaki veriler ile 2015 yılındaki veriler karşılaştırıldığında sektörde çalışan sayısının 18 kat artış yaşadığı görüldü.

Gayrimenkulün alınması, satış işlemlerinin yapılması, tanıtımı ve çeşitli reklam çalışmalarında daha fazla personel ile çalışmayı tercih eden emlak sektör yöneticileri, bu sayede daha fazla satış yaparak kar elde etme peşinde.

Özel Sektör Daha Fazla
Gayrimenkul sektöründeki işyerlerinin büyük bir bölümünün özel sektöre ait olduğu belirtilirken bu alanda faaliyet gösteren 44 bin 309 özel sektöre karşın sadece 49 kamu işletmesi bulunuyor. Çalışanların iş yerlerine göre dağılımı ise bin 628 kişi kamuda, 89 bin 803 kişi ise özel sektörde çalışıyor.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje