Reklamı Kapat

Ekolojik Krize Karşı Yeşil Dönüşüm!

Editör: SerMimar Tarih: 20 - Temmuz - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkiye’de son dönemlerde projeler ‘yeşil’ olmak için yurtdışındaki sertifikalara başvururken, ÇEDBİK Türkiye’nin kendi sertifikasının oluşturulması için hazırlıklara başladı. Amaç ise daha yeşil binalarla daha yaşanılabilir dünya yaratmak

Yavuz Karaman/EMLAK

Dünya nüfusunun giderek yükselmesiyle artan enerji kullanımı ve çevre kirliliği binalarda yeşil kavramını gündeme getirdi. Çoğu kez doğayı, yeşili tahrip ettiği gerekçesiyle eleştirilen binalar aslında insanoğlu için kaçınılmaz bir ihtiyaç. Fakat, kontrol edilemeyen şekilde artan inşaatlar bir süre sonra kentleri büyük bir beton yığınına dönüştürüyor. Bu da doğa için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Dünyada çok önce bilinç gelişmesine rağmen Türkiye’de son dönemlerde projeler ‘yeşil’ olmak için yurtdışındaki sertifikalara başvuruyor. Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinin oluşturduğu Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği ÇEDBİK de, Türkiye’nin kendi sertifikasının oluşturulması için hazırlıklara başladı.

25.5 milyar liralık tasarruf

Dernek Türkiye’nin kendi koşullarına uygun olan sertifika vermek için uzun zamandır çalışıyor. ‘Bir binanın yeşil olması için bisiklet parkları gerekebiliyor ama bisikletin kullanılamayacağı yolların bulunduğu bisiklet parkları ne kadar anlamlı olacak’ örneğinden yola çıkan dernek Türkiye uyarlamalarını bu gibi hususlara dikkat ederek yapıyor. Yurt dışında verilen Leed ve Bream gibi sertifikaları detaylı bir şekilde inceleyen dernek, Türkiye için gereksiz sayılabilecek maddeleri de kapsam dışında bırakacak.

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, amaçlarının Türkiye’nin kendi sertifikasını vermek olduğunu anlatarak, “Yabancı sertifikalar var ama biz kendi sertifikamızı üreteceğiz” dedi. Yeşil bina kriterlerini 8 ana başlık altında toplayacaklarını anlatan Çamlıbel, Türkiye’nin iklimine ve ona uygun malzemelerin kullanımını öngördüklerini vurguladı. Çamlıbel, Türkiye’nin yılda 600 binden 2023’e kadar 7.5 milyon konuta ihtiyacının olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Yeni yapılacak 7.5 milyon konutun yüzde 2-3’ü bile bu sertifikayı alırsa 2023’e kadar 470 milyon dolarlık enerji ve su tasarrufu elde edilebilecek. Eğer tüm konutlara bu sertifika verilirse o zaman 25.5 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak.”

ÇEDBİK Başkanı Haluk Sur ise, yeşil binaların dünyada sayılarının giderek arttığını belirterek, ABD’deki 150 milyon konutun yüzde 1’inin yeşil olduğunu söyledi.

Bu oranın her geçen gün arttığını vurgulayan Sur, “Bu oran bile 50-60 milyar dolarlık ekonomi yarattı. Yüzde 100’e ulaşsa bu rakam da o oranda artacaktır” dedi.

ABD’de yeni yapılan binaların yüzde 17’sinin yeşil olduğunu ve eski binaların da yeşile dönüştürüldüğünü ifade eden Sur, şunları söyledi:

‘Amaç para kazanmak değil’
“Türkiye’de de yeşil binanın sayısını artırmak istiyoruz. Sertifika vereceğiz ama bunu para kazanmak için yapmayacağız. Amacımız uygulamayı genişletmek. Ulusal ve uluslararası arenada temsil gücümüz var. Bunu kullanarak kendi sertifikamızı vereceğiz. Ama acele etmeyeceğiz. Önce bu sertifikayı verecek uzman ekiplerin ve firmaların oluşturulması gerekiyor. Çalışmalarımız sürüyor.”

Yeşil mortgage

Haluk Sur, yurtdışında yeşil mortgage’ın uygulanmaya başladığını belirterek, bu kapsamda yeşil binaların teşvik edildiğini söyledi. Sur, yeşil binalar için daha düşük ya da daha uzun vadeli mortgage kredisi verilebileceğinin altını çizerek, bu tür kredilerin Türkiye’de de gelişeceğine inandığını dile getirdi.

Sur, geçtiğimiz aylarda düzenledikleri 1. Yeşil Binalar Zirvesi’nin ardından ikinci için de hazırlıklara başladıklarını açıklayarak, “18-19 Şubat 2013 tarihinde 2. Yeşil Binalar Zirvesi’ni yapacağız. Yeşil binalarla ilgili farklı konutları o zirvede ele alacağız” dedi.

Maliyet artıyor ama…

Binaları yeşil sertifika alabilecek şekilde yapmak için maliyetin yüzde 7-8 arttığını belirten Çamlıbel, “Fakat projenin sonraki yıllarda sağladığı tasarruf değeri çok daha yüksek. 7.5 milyon konuttan elde edilecek 25.5 milyar dolar 100 megawatt’lık 250 elektrik santraline bedel” diye konuştu.

Yeşil bina için 8 kriter

Bir binanın yeşil olabilmesi için bazı kriterleri taşıması gerekiyor. Bu kriterleri ise tasarım, arazi kullanımı, su kullanımı, enerji kullanımı, sağlık ve konfor, malzeme ve kaynak kullanımı, konutta yaşam ile işletme ve bakım oluşturuyor.

ŞİŞLİ PLAZA’DA İCRALIK KONUTUN DEĞERİ: 2.4 MİLYON TL

10. İcra Müdürlüğü’nden satışa çıkarılan bir konut, fiyatıyla dikkat çekti. İcradan olmasına rağmen yüksek bir fiyatla satışa sunulan konutun değeri tam 2 milyon 390 bin lira olarak belirlendi.

Yayınlanan ilanda bir borçtan dolayı satışa sunulduğu belirtilen konut, Şişli’de Meşrutiyet Mahallesi 19 Mayıs Caddesi ile Dr. İsmet Öztürk sokağına cepheli konumdaki Şişli Plaza’da bulunuyor.

15 bin metrekare arsada inşa edilmiş Şişli Plaza’nın 3 bodrum, zemin ve 39 normal katlı olmak üzere 43 katlı B bloğunda yer alan daire, binanın 14. katındaki konumuyla da İstanbul manzarası da sunuyor.

Meşrutiyet Mahallesi 131 pafta 1905 ada 220 parsel sayılı yerde bulunan daire, ticaret ve konut sahsında yer alıyor. Site içinde güvenlikli konumdaki daire, 230 metrekare brüt alana sahip. Hol, salon, 3 oda, mutfak, 2 banyo ve tuvaletten oluşan dairede iç kapılar ahşap olarak tasarlanmış.

İhale 25 Eylül’de
Salon ve odaların zemini laminant parke olan dairenin duvarları ise sıva üzeri boya kaplı. Dairenin temiz ve bakımlı olduğu belirtilen ilanda, binada asansör ve otopark alanlarının bulunduğu da ifade ediliyor. Ayrıca binanın çatısının kremit kaplı, dış cepheninse sıvı üzerine badana kaplı olduğu vurgulanıyor.

İlana göre dairenin birinci açık arttırması 10. İcra Müdürlüğü’nde, 25 Eylül 2012’de 10:00 ile 10:10 saatleri arasında yapılacak. Artırmaya katılacakların tahmin edilen fiyatın yüzde 20’sini peşinat olarak vermeleri ya da belirtilen miktar kadar bir bankanın teminat mektubunu vermeleri gerekiyor. Alıcının istediği dahilinde 10 günü geçmemek üzere ek süre verebileceği artırmada satış peşin parayla yapılacak.

HUKUKÇULARA NİYET FUTBOLCULARA KISMET

Ünlü futbolcular Hukukçular Towers’dan çok sayıda ofis ve mağaza satın aldı. Özellikle Beşiktaş ve Fenerbahçeli futbolcuların ilgi gösterdiği projede kiralamalar başladı

Kılıçoğlu-Delta yapı tarafından İstanbul Kartal’da yeni yapılan adliye sarayına yakın bir lokasyonda inşa edilen Hukukçular Towers projesi futbolcuların akınına uğradı. İstanbul’un ünlü hukuk büroları ve avukatları Hukukçular Towers’ı tercih ederken, bununla beraber sporcular da Hukukçular Towers’da yatırımcı olarak yerini aldı.
Futboldan kazandığı paraları gayrimenkulde değerlendirmenin yolunu seçen futbolcular Hukukçular Towers’dan çok sayıda ofis ve mağaza satın aldı. Özellikle Beşiktaş ve Fenerbahçeli futbolcuların ilgi gösterdiği projeye yatırım yapanlar arasında Trabzonspor ve Sivassporlu futbolcular da bulunuyor.

Fiyatlar 14 $’dan başlıyor
Ofis plazası olarak inşaatı tamamlanan Hukukçular Towers’ta satışlar biterken kiralamalar da başladı. 18 katta toplam 104 adet ofisten oluşan ve home ofis olarak da kullanılabilecek şekilde dizayn edilen Hukukçular Towers’ın A bloğunun tamamı kiracılarını bekliyor.

Hukukçular Towers’ta brüt 40 tane 75 metrekarelik, 52 tane 80 metrekarelik, 8 tane 145 metrekarelik ve 4 tane 290 metrekarelik ofis bulunuyor. Kiralama bedelleri 1. katta 14 dolardan başlarken, üst katlarda fiyatlar kat ve yönlere göre metrekare başına 20 dolara kadar çıkıyor. 1+0 ve 1+1 olarak tasarlanan Hukukçular Towers’ta kira bedelleri üçer aylık peşin talep ediliyor. Bir kira da depozito olarak veriliyor.

Ofis satın alan futbolcular:
Fenerbahçe’den Bekir İrtegün, Özer Hurmacı, Sezer Öztürk, Serdar Kesimal; Beşiktaş’tan Veli Kavlak, Uğur Boral, Cenk Gönen, Mustafa Pekdemek, Roberto Jan Hilbert, Tanju Kayhan; Trabzonspor’dan Giray Kaçar; Sivasspor’dan Uğur Kavuk, Kadir Bekmezci, Murat Akça; Samsunspor’dan Mahmut Ertuğrul Taşkıran.

Mağaza satın alanfutbolcular:
Fenerbahçe’den Özer Hurmacı, Bekir İrtegün, Sezer Öztürk, Orhan Şam; Beşiktaş’tan Ersan Gülüm, Veli Kavlak.

Anadolu’daki yeni konutlar kazanç liginde öne çıkıyor

20 proje geliştiricisinin sunduğu toplam 48 proje ve aylık ortalama 15.000 konut stoku üzerinden hesaplanan REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti desteği ile hazırlanan endekse göre, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,83; geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,57 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 Ocak ayına göre ise yüzde 21,80 oranında artış gerçekleşti.

Endeks bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,90, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,60 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 5,7 puan fazla artış gösterdi.

1+1’ler daha çok artıyor

Sonuçlara göre haziranda bir önceki aya göre 1+1 daire tipinde yüzde 1,15, 2+1 tipinde yüzde 0,64, 3+1 tipinde yüzde 0,84 ve 4+1 tipinde ise yüzde 0,95 oranında artış yaşandı.

Endeks haziran ayında bir önceki aya göre, 51-75 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 1,17, 76-100 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,77, 101-125 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,81, 126-150 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,93, 151 m2 ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0,51 oranında arttı.

Holandalı yıkım firması dönüşüm için Türkiye’de

Uluslararası alanda büyük sanayi tesisleri ve projelerin yıkım işleri ve geri dönüşümünü sağlayan, 70 yılı aşkın süredir hizmet veren bir kuruluş olan Van Vliet, kentsel dönüşüm faaliyetlerine başladı. Türkiye’nin kentleşme konusundaki en önemli problemlerinin masaya yatırıldığı ‘İnşaat Yıkım ve Enkaz Kaldırma Sempozyumu’na katılan firma ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ ve tüm doğal afetler sonrası yaşanan enkaz kaldırma ve bina yıkım çalışmalarının konuşulduğu sempozyumda çözüm önerilerini sundu.

Avrupa’nın her yerinde sanayi tesislerinin demontajı – sökümü konularında eşsiz tecrübeye sahip olan Van Vliet Sloopwerken– Demelotion, Hollanda merkezli ve 8 ülkede faaliyet gösteren, özellikli tesislerin yıkım, söküm, arındırma ve geri dönüşümünde Avrupa lideri konumunda bulunuyor.

Loft dairelerin fiyatı 680 bin liradan başlıyor

Maltepe’de inşa edilen Doğa Elements’te konutlar 289 bin liradan başlıyor.Projedeki loft dairelerin fiyatı ise 680 bin ile 744 bin lira arasında değişiyor. 2014 Mayıs’ında tamamlanması planlanan proje, Doğa Gayrimenkul tarafından gerçekleştiriliyor. 176 konuttan oluşan projede, 12, 17, 22 ve 26 katlı 4 rezidans bloğu bulunuyor. 1+1’den 3,5+1 dairelere kadar 11 farklı konut tipinin yer aldığı proje, E-5 Karayolu’na 600 metre, sahil yoluna 3 dakika, Bağdat Caddesi’ne 15 dakika ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 dakika mesafede konumlanıyor. .

Faruk Göksu’dan kentsel dönüşüm için yeni sistem

Kentsel dönüşümüm önemli gündem maddelerinden biri haline geldiği Türkiye’de konu üzerine yapılan akademik, bilimsel ve sosyal çalışmalar da devam ediyor. Kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’nin en deneyimli isimlerinden biri olan Şehir Planlamacısı Faruk Göksu da, kentlerin gelecek stratejilerini belirlemek üzere ‘SWOT Analizi’ yerine ‘BEK Analizi’ni geliştirdi.

Kentsel Strateji firması tarafından geliştirilen BEK Analizi, kentlerin planlamasını klasik bir şekilde yapan SWOT’a göre önemli farklılıklar içeriyor. BEK Analizi kentlerin dinamiklerini ve farklılıklarını ele alarak gelişim stratejilerini de ortaya koyuyor.

Sistemi geliştiren Faruk Göksu da, kentlerin geleceğinin kurgulanması için ‘yol haritaları, vizyon planları, kentsel strateji planları ve mekansal gelişim stratejileri’nin kamu özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin geniş katılımıyla düzenlenecek ‘Kentsel Strateji Çalıştayı’nda ele alınması gerektiğini söyledi.

114 daire için beş farklı ödeme planı belirledi

216 Yapı, Çekmeköy’de hayata geçirdiği 216 Butik projesinden ev almak isteyenlere yeni bir ödeme planı başlattı. Yapılan açıklamaya göre ‘Aramızda paranın lafı mı olur?’ sloganıyla bir kampanya düzenleyen firma konut alıcısına beş farklı ödeme şekli sunuyor. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, beş farklı ödeme planına göre değişen peşinatlarla farlı vadeler sunduklarını anlattı.

Çekmeköy’de 5 bin metrekare alanda inşa edilen 216 Butik, üç blokta 114 daireden oluşuyor. Yapımına Mart ayında başlanan 216 Butik, 23 ayda yani Şubat 2014’te tamamlanacak.

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje