Reklamı Kapat

DOW Mantolama, Hem Cebinizi Hem Çevreyi Koruyor!

Editör: SerMimar Tarih: 9 - Mayıs - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Küresel ısınmayla birlikte büyük ölçüde artış gösteren çevre sorunları hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu sorunların başında da yalıtımsızlık geliyor. Yalıtımsız konutlar sebebiyle israf edilen enerjinin bedeli yılda ortalama 11 milyar 250 milyon TL. Havaya savrulan bu parayla 2 milyar 250 milyon fidan dikilerek çevreye büyük bir katkı sağlamak mümkün. Zaten ısı yalıtımı başlı başına küresel ısınma ve çevre kirliliği ile mücadelede çok önemli bir faktör. Çünkü ısı yalıtımı ile fosil yakıt tüketimi ve dolayısıyla atmosfere salınan sera gazları yarı yarıya azalıyor.

Ülkemizde ise 18 milyon binanın yüzde 90’ı yalıtımsız. Avrupa Birliği ülkeleri neredeyse hiç enerji harcamayan ve karbon emisyonunu sıfırlayan “Pasif Ev”lerde yaşamaya başladı. Türkiye’de ise yalıtımsız binalar “Pasif Ev”lere göre 20 kat daha fazla enerji harcıyor. Ülkemizin yalıtım devlerinden Dow Bina Çözümleri, bu konulara dikkat çekerek yalıtım bilincini arttırmaya çalışıyor ve geleceğe yatırım yapıyor.

Dünya Çevre Günü kapsamında yalıtımın önemine değinen Dow Bina Çözümleri Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt, Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye’nin yalıtım bilinci konusunda oldukça geride olduğunu belirtti. Günümüzde konutların maksimum enerji tasarrufu ile çevreyle dost ve sürdürülebilir bir ilişki içinde inşa edilmesi gerekliliğinin altını çizen Kurt, ultra düşük enerji kullanılarak ısıtılan bu yapıların “Pasif Ev” olarak adlandırıldığını açıkladı. Bu yapılara her ne kadar “Pasif Ev” dense de binalar, ofis, hastane, okul gibi amaçlara hizmet eden yapılar için de kullanılıyor.

Kurt, yazın serin kışın sıcak olan yalıtımlı binaların ısıtma ve soğutma giderlerinin, yalıtımsız binalara oranla yüzde 50 daha az olduğuna ve havaya daha az sera gazı salınımı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Kurt, Dow Bina Çözümleri olarak Gebze Dilovası’ndaki fabrikalarında çevreci üretim ve kapasite artışı için 40 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını da kaydetti.

STYROFOAM™ XPS ısı yalıtım ürünlerini, Uluslararası CE Belgeli olarak üreten Dow Bina Çözümleri, çevre politikaları ile tüm dünyaya örnek oluyor ve Dünya Çevre Günü’nde herkesi daha çevreci olmaya davet ediyor.

Dow Bina Çözümleri’ne 0216 571 16 00 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje