Diyarbakır’ın İnşaat Sektörü ve Cengiz Malaman

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Aile şehrim, memleketim Diyarbakır; yeraltı zenginliği, fırat ve dicle arasında kalan ama sulama potansiyeli çok az kullanılmasına rağmen tarım yoğun toprağı, bir kaç hayvandan sürülerle yapılan hayvancılıkla ve uzunlukta Çin seddinden sonra ikinci ama yüksekliği, eni, içindeki barınma ve toplantı alanlarıyla birinci olan surları, kiliseleri, camileri, farklı amaçlar için yapılmış hanlarıyla, farklı kültürlerin günlük hayatı paylaştığı barışçıl insani sosyolojisi ve enfes mutfağıyla bir bütün olan tarihin zengin ve saygın şehri Diyarbakır yaşadığı tüm süreçlere yüksek işsizliğe, çoğu gün ulusal medyada vitrine çıkarılan kaos haberlerine rağmen büyümeye devam etmektedir.

diyarbakirin-insaat-sektoru-ve-cengiz-malaman

Doğduğum Diyarbakır’ın nüfusu 100.000 den azken şimdi 2.000.000 u aşan nufusuyla ilk gidenin tahmin edemediği büyüklüğe sahip ve giderek artan inşaat şantiyeleriyle büyümeye devam edecektir.

Yeraltı kaynakları, sulanabilir toprağı, açık hava müzesi olarak adlandırılan yaklaşık 3.000 yıllık tarihi eserleriyle ilk gideni derinden etkileyen ambiansıyla atmosferiyle büyüyen Diyarbakırın ‘gelişen çözüm sürecinin’ amacına sonuca ulaşmasıyla, büyümesi gelişimi süratlenecektir.

Bunun içinde olmazsa olmazı turizm sektörünün alt yapı potansiyelinin geliştirilmesi gerekir. Turizm sektörünün istihdam yoğun olması kentin işsizlik probleminin çözümü için en önemli sektördür. Turizmin konaklamadan sonraki beslenme hizmetinde kullanılan malzemelerde bölgeden olduğu için ilave katkı sağlamaktadır.

Kent ekonomisinin dinamikliğinin, artışının en somut göstergesi de inşaat sektörüdür. Herşeye rağmen durmayan (konut üretme) inşaat sektörü çözüm süreciyle daha da hızlanacaktır.

Şubat – 2013’teki son gidişimde Diyarbakır’ın inşaat sektöründe bilinen firması ÇELEBİ GRUB’UN Başkanı Mehmet ÇELEBİ ve Proje ortaklığına aday Cengiz MALAMAN’LA yaptığımız geniş zamanlı görüşmede inşaat sektörünün giderek hızlanacağını düşünerek bu doğrultuda yeni projeler hazırladıklarını öğrendim. ÇELEBİ GRUBU’NUN sektördeki yıllara dayanan faaliyetiyle artık önemli aktör olmasından ötürü fazla bir şey yazmaya gerek yok.

Bana enteresan gelen ilgimi çeken GRUBUN Proje partneri olan Cengiz MALAMAN oldu; 30 lu yaşlardaki genç adam suriçi Diyarbakır’ın eski çarşısında giyim satarak para kazanmış ve sosyo-ekonomik trend doğrultusunda inşaat sektörüne geçmeyi becermiş önemli bir yeni proje görüşmelerinde ÇELEBİ GRUB’LA proje ortağı pozisyonunda olan orta öğrenimli Cengiz MALAMAN girişimci olmak isteyenler için somut bir örnek oluşturmaktadır.

Ancak enerjik hırslı MALAMAN’ın sağlıklı büyümek için mantık modelini geliştirme objektifleştirme yönünde çaba sarf etmesi gerektiğini gözledim ve Japonların ‘doğru karar’ mümkün olan tüm zamanın kullanılarak bütün boyutlarıyla düşünülerek verilmiş karardır mantığını, hızlı kararın yanlış ağırlıklı olduğunu konuştuk.

Bir girişimcinin gelişimine örnek olacağından sonraki Diyarbakır ziyaretlerimde kendileriyle yapacağım görüşmelerde oluşacak önemli durumları yazacağım.

İstihdam doğuran girişimciler; bir kentin, bir devletin ekonomisinin lokomotifi olmasından ötürü çoğalmaları dileğiyle.

Kadri KANPAK

13 Temmuz doğumluyum. Siyaset, Ekonomi, İşletme lisans eğitimimden sonra; Öğretim Görevlisi, Endüstri Yönetmeni, Denetim Uzmanı, Mali İşler Müdürü, Endüstri Genel Müdürü ve Yönetim Danışmanı pozisyonlarında 20 sektörde çalışmalar yaptım. Yaşamın ana aktörü olan insanı ve hayatı irdeleyen “BİLİNÇLİ YAŞAMIN ALFABESİ” ismiyle yayınladığım kitabım görme engellilerin dünyasına açılan bir pencere olması amacıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesi sesli kitaplar listesine alınmıştır (yaşamımdaki önemli sevinçlerimdendir). Kitabımın gelişmiş ikinci baskısı YAŞAMIN DETAYLARI ismiyle 2011 kasım ayında yayınlandı. Türkiyeyi Rasyonel İşletmek isimli çalışmamı baskıya hazırlamaktayım. Milliyet Blog’ta iki çalışmamı sırasıyla yayınladım ve sonrasında oluşan gündemlerimi yazmaya devam ediyorum. YAŞAMDA; kazanmayı kaybetmeyi, hüznü keyfi coşkuyu hazzı, acıyı tatlıyı, ölümün soğukluğunu, yazılıp yazılamayacak duyguları tattım ya da hissettim. Artık durul nötr kıvamda yaşamın akışındayım. ***e.postam:kadrikanpak@hotmail.
http://blog.milliyet.com.tr/kadrikanpak

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje