Reklamı Kapat

Diyarbakır Sur ve Bitişik İlçelerde Ev Fiyatları Dibe Vurdu

Editör: SerMimar Tarih: 23 - Aralık - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

PKK terörü yüzünden fakir semtlerde ev fiyatları dibe vururken HDP’lilerin lüks evleri tavan yaptı.

diyarbakir-sur-ve-bitisik-ilcelerde-ev-fiyatlari-dibe-vurdu

HDP’lilerin oturduğu konforlu evlerin fiyatları bir yılda yüzde 50 arttı, normal ev fiyatlarında yüzde 70’e varan düşüş oldu. Villalar 400 binden 600 bin TL’ye çıktı, Sur’daki evlere ise bakan yok.

SUR’DAKİLER BATTI, HDP’LİLER COŞTU

PKK’nın terör eylemleri nedeniyle Diyarbakır’ın Sur ilçesinde evlerin pek çoğu harabeye döndü. Kalan evlerin fiyatları yüzde 70 değer kaybetti. HDP’li yöneticilerin yaşadığı yerlerdeki lüks konut ve villalar ise 6 ayda en az yüzde 50 değerlendi. Terör örgütü PKK’nın yakıp yıktığı, yaşanılmaz hale getirdiği Diyarbakır’ın Sur ilçesi, adeta hayalet bir kente döndü.

Bu nedenle ilçede yaşayan 24 bin kişiden 22 bini göç etmek zorunda kaldı. Evlerin çoğuna el koyan PKK’lı teröristler buraları üs olarak kullanmaya başladı, çatışmalardan sonra da patlayıcılarla binaları harabeye döndürdü.

300 BİN LİRAYDI, 50 BİNE ALICI YOK

Sur’da yaşanan terör tüm kenti etkiledi. Yoksul halkın yaşadığı Sur ve bitişik ilçelerdeki konutlar terör nedeniyle büyük değer kaybetti. Özellikle Sur’daki konutların fiyatları adeta çakıldı. Sur’da avlusu olan konutlar geçen sene 300 bin liradan satılırken, bu sene 50 bin liraya alıcı bulamıyor.

Sur ilçesinin yanı başında bulunan Yenişehir’de de geçen yıl 230 bin liradan alıcı bulan evler şu an 150 bin liraya düştü. Bağlar’da 150 ile 180 bin lira arasında satılan geniş avlulu konak evlerin fiyatı da 100 ile 120 bin liraya kadar indi. Bugün’ün haberine göre, HDP’li yöneticilerin yaşadığı lüks semtlerdeki evler ise tam aksine terör nedeniyle gittikçe değer kazandı. Bölgedeki lüks konutlar ve villaların değeri yüzde 50 arttı.

HDP’LİLERİN VİLLALARI ZİRVE YAPTI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, HDP Milletvekili Leyla Zana gibi HDP’lilerin önde gelenlerinin yaşadığı Kayapınar’da villa ve konutlar adeta zirve yaptı. Bölgede geçen yıl 500 bin lira olan villa fiyatları bu sene 600 ile 650 bin liraya çıktı.

Yine geçen yıl 250 bin liraya satılan bir dairenin fiyatı şimdi 300-350 bin lira arasında. Terörün hiç uğramadığı, özel güvenlikle korunan lüks site ve villalarda, HDP’li yönetici ve milletvekillerinin uzun yıllardır yaşadıkları belirtildi. HDP yöneticileri ve milletvekilleri Diyarbakır’ın güvenli bölgelerindeki lüks villa ve konutlarda yaşıyor.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje