Reklamı Kapat

Dev Baraja Türk İmzası!

Editör: SerMimar Tarih: 29 - Aralık - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Cengiz İnşaat’ın Azerbaycan’da yapımını üstlendiği Şemkirçay Barajı tamamlandı. Proje, Türk müteahhitlerin yurtdışındaki en büyük baraj yatırımı olarak öne çıkıyor

dev-baraja-turk-imzasi

Avrupa’dan Asya’ya dünyanın dört bir yanında ekonomik açıdan büyük projelere imza atarak dünya müteahhitlik sektöründe ikinci sıraya yükselen Türkler, 948 milyon dolarlık büyük bir projeyi daha teslim ederek yerini sağlamlaştırdı. Cengiz İnşaat’ın tek başına üstlendiği ve Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında yaptığı en büyük baraj inşaatı olan Azerbaycan’daki Şemkirçay Barajı, 24 saat çalışma sistemiyle tamamlanarak, teslim edildi. İnşaat aşamasında bin kişinin istihdam edildiği baraj için Türkiye’den 450 beyaz ve mavi yakalı çalışan götürüldü.

MALZEMELER TÜRKİYE’DEN

Cengiz İnşaat, inşaatın malzemelerinin önemli kısmını da Türkiye’den temin ederek katma değerin en üst seviyede tutulmasını sağladı. 2009 yılında Azerbaycan’ın Şemkir kentinde bulunan Şemkir Çayı üzerinde yapımına başlanan 196 metre gövde yüksekliği ile ülkenin en yüksek kil çekirdekli kaya dolgu barajı olan Şemkirçay Barajı ülkenin verimli topraklarını sulamasının yanı sıra ikinci büyük kent olan Gence ve Şemkir’in içme suyunu da karşılayacak. Şemkirçay Barajı elektrik enerjisi üretiminde de ülkenin önemli bir ihtiyacına cevap verecek. Azerbaycan’da hidroelektrik santrallerinden sağlanan enerjinin yüzde 2.5’ini tek başına Şemkirçay Barajı karşılayacak.

dev-baraja-turk-imzasiİLHAM ALİYEV DE KATILDI
Teslim törenine katılan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, bu kadar büyük bir barajı kısa sürede tamamladıkları için Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’e teşekkür etti.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje