Reklamı Kapat

Depreme Dayanıklı Anaokullar Yapılacak

Editör: SerMimar Tarih: 5 - Ocak - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla Kayseri’de 16 bin öğrenci kapasiteli yeni anaokullar yapılacak. Devlet ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılması planlanan okulların inşasında depreme dayanıklı çelik yapı kullanılacak.

Eğitim öğretim, artık anaokulunda başlıyor. Bu kapsamda, Türkiye genelinde her geçen yıl anaokulu derslik sayısında da artış yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda seferberlik başlattı. Yurt genelinde anaokulu derslik sayısının çocukların eğitimine cevap verecek konuma getirilmesi için çelik konstrüksiyonlu okulların yapılmasına ağırlık veriliyor. İllere belirli miktarlarda ödenek gönderildi. Anaokulu ödeneği gelen illerin başında yer alan Kayseri’ye, hayırseverlerin de katkılarıyla toplam 16 bin öğrenci kapasiteli yeni anaokullar yapılması planlanıyor.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, merkezde ve yoğunluğun yaşandığı yerlerde, ilk etapta 7 tane okul yapılacağını belirtti. Ceylan, şu anda okulların ihale ve mali şartnamelerinin hazırlandığını söyledi. Şartnamelerin bitirilmesinin ardından, İl Özel İdaresi tarafından ihale yapılacağını belirten Ceylan, bu okulların depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon malzemeden inşa edileceğini kaydetti. Ceylan, “Çelik konstrüksiyon anaokulları hızlı inşa edilebiliyor. Maliyeti betonarme binalara göre daha düşük ve ısı yalıtımlı oluyor.” dedi.

Önümüzdeki günlerde hayırseverlerin de katkılarıyla çelik konstrüksiyon okul sayısını 35-40’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Ceylan, bu sayının 16 bin öğrencinin eğitim görebileceği dersliğe denk geldiğini ifade etti. Kentte okul öncesi eğitim çağındaki 15 bin civarında öğrencinin anaokula gittiğini anlatan Ceylan, “Kayseri’de 22-23 bin civarında çağ nüfus bulunuyor. Anaokulu sayısının 40’a çıkarılmasıyla birlikte ilimizde okul öncesi eğitim alanında problem kalmayacak.” şeklinde konuştu.

SIKIŞIK SINIF PROBLEMİ YENİ OKUL İLE AŞILACAK
Kayseri’nin, yeni yapılaşmayla birlikte sürekli nüfusu artan İldem bölgesindeki okullarda yaşanan sıkışık sınıflarda ders yapma sorunu, yeni yapılacak okullarla çözülecek. Sıkışıklığın en fazla hissedildiği Bülent Altop İlköğretim Okulu’nda sınıf mevcutlarının 50’yi aştığı belirtildi.

Problemin farkında olduklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, bölgeye yeni bir okul yapılması için çalışma başlatıldığını söyledi. Okul yerinin belli ve sorunsuz bir arazi olduğunu ifade eden Ceylan, “Hayırsever bir kişi masrafın belli bir kısmını karşılayacak. Geri kalan ise İl Özel İdare tarafından tamamlanacak. Okul inşaatıyla ilgili önümüzdeki günlerde protokol imzalayacağız. Yeni okul en az 24 derslikli olacak.” dedi.

İhale edildikten sonra mart ayında okul inşaatının başlayacağını belirten Ceylan, okulun büyük ihtimalle 2012-2013 eğitim öğretim yılına yetiştirileceğini kaydetti.

Cihan Haber Ajansı

PREFABRİK VE ÇELİK EVLERLE İLGİLİ FİRMA İLE İRTİBATA GEÇMEK İÇİN http://www.servilla.net

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje