Sektörel Haberler

Deprem Yıkımına Karşı ‘Su Yalıtımı’ Önemli

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Başkanı Burhan Karahan, toplumda çok bilinmese de depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedeninin korozyon (aşınma) olduğunu söyledi.

deprem-yikimina-karsi-su-yalitimi-onemli

Burhan Karahan, Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, korozyonun; herhangi bir yoldan binaya sızan suyun donarak veya kimyasal tepkimelere girerek donatının özelliğini yitirmesine ve binanın taşıyıcı sisteminin zayıflamasına neden olduğunu anlattı. Karahan, korozyonun yıkıcı etkileri hakkında bilimsel raporlar ışığında bilgi verdi.

İstanbul’da 1999 depreminin ardından Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırma sonucunda depremlerdeki yıkımların en önemli nedeninin korozyon olduğunun raporlandığını hatırlatan Karahan, depreme karşı korunmak için su yalıtımının zorunlu olmasının gerekliliğini vurguladı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM YALITIM İÇİN FIRSAT”

Başkan Burhan Karahan, kentsel dönüşüm sürecinin su yalıtımlı binaların sayısını artırmak için çok iyi bir fırsat olduğunu kaydetti. Karahan, “Ülkemizdeki binaların yüzde 85’inde su yalıtımı maalesef yok. Kentsel dönüşüm bu açıdan iyi değerlendirilirse çok iyi bir fırsat olacak. Su yalıtımı henüz binalarda zorunluluk olmadı; ancak kentsel dönüşümle birlikte yıkılıp yeniden yapılacak bu binalara su yalıtımı uygulanırsa depremden korunmak adına çok önemli bir adım atılacak.” dedi.

Kaynak: CİHAN