Reklamı Kapat

Delta İnşaat 3 Alternatifli Konut Sahibi Yapma Formülü

Editör: SerMimar Tarih: 19 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Delta inşaat 3 alternatifli konut sahibi yapma formülü burada! Delta Şirketler Grubu,3 alternatifli konut sahibi yapma formülünü açıkladı. Delta Şirketler Grubu, birbirinden farklı 3 ayrı yöntemle insanların konut sahibi olmasının altyapısını hazırladı. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat İzsiz, bu farklı yöntemleri anlattı.

delta-insaat-3-alternatifli-konut-sahibi-yapma-formulu-1

Delta Şirketler Grubu, inşaat alanında yaptığı çalışmalar ve insanları konut sahibi yapmada geliştirdiği yöntemlerle dikkat çekti. Delta Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat İzsiz, son dönemde uyguladıkları 3 farklı yöntemi paylaştı.

Kira öder gibi ev sahibi olma, daire takası ve araba takası son dönemde alternatif yöntemler olarak öne çıkmaya başladı. Nihat İzsiz, bu yöntemlerin nasıl işlediğini anlattı.

– Delta Grubu, inşaat sektörüne baktığımızda çok firma var. Delta Grup, bunlar arasında farklı yöntemler uygulamasıyla dikkat çekiyor. Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim şu. Sunduğunuz değişik imkanlar var. Özellikle fiyat ve ödeme konusunda müşterinin lehinde bir farklılıktan söz ediyorum. Bu yöntemleri paylaşır mısınız?

– Bizim pazarlama ayağımız güçlü. Emlak pazarlama ofislerimiz var. Kendi ismimizi taşıyan satış noktalarımız var. Dolayısıyla biz İstanbul’un bir çok bölgesinde, özellikle 3. bölgede eski konutun getirdiği zaman (ki bu kat irtifaklı olmak zorunda). Kat ittifaklı eski konutunu getirdiğin zaman müşterimizin bizden alacağı yeni konuta karşı takas kabul ediyoruz.

– Bu takaslardan birisi daire takası yani.

– Evet. Diyelim ki şahsın 20 yıllık 25 yıllık bir konutu var. Burayı satmak istiyor. Ama satmakta zorlanıyor. Biliyorsunuz ki gayrimenkul pazarlamanın çeşitli argümanları var. Kimisi bir gazeteye ilan parası da dahil veremeyebiliyor. Tedarik edemiyor veya alıcı dairenin bütçesini düşürüyor. Kimileri bu konuda tasarruf yapmak istiyor.

Dolayısıyla bu müşterimiz geldiği zaman bize eğer dairesinin üzerinde herhangi bir haciz ve ipotek ya da şerh yoksa , 25 yılını geçmemişse, kat irtifakı var ise (seri tapu almıyoruz) Bu durumda konutunu biz satın alıyoruz. Eksper değerlerimiz genelde piyasa değerleri paralelindedir. Bizim de ona vermiş olduğumuz yeni konut fiyatı, onunla denk ise zaten tapu takası yapıyoruz.

delta-insaat-3-alternatifli-konut-sahibi-yapma-formulu-2

Eğer arada fark var ise kendisine ödeme kolaylığı yaparak tahsil ediyoruz. Birinci şeklimiz bu.

İSTEYENE OTOMOBİL TAKASI

İkincisi otomobil takası. Otomobil takası da 5 yaşını geçmemiş bütün araçlarda geçerli. Onu da müşterilerimiz teklif ediyor. “Ben arabamı satıp, peşinat olarak yapacağım, kalanını kredi kullanacağım” diyor. Yada “2 aracımız var birini satmak istiyoruz. Ben birini satacağım” diyor.

Şimdi biliyorsunuz ki bir gayrimenkul alıcısı bitmiş özellikle bloklarda daire alacağı zaman kendisine verilen maksimum süre bir aydır. Yani bir ay sonra tapuya götürmemiz lazım der müteahhit veya yükleyici kurum.

Bu bir ay içerisinde de aracını satmak istediği fiyata satamıyor. Galericiye gidiyor mecburen. Galericiye yüzde 10’un altında vermek zorunda kalıyor. Kimi yerlerde yüzde 15 oluyor. Dolayısıyla biz müşteriyi bu zarardan da kurtarmak istiyoruz. Diyoruz ki, ” Eğer aracınızı takas verecekseniz bize takas verebilirsiniz” diyoruz. Aama burda da bir şartımız var. 5 yaşını geçmemiş olması lazım. Yani aracın lüks olması yada şekli hiç önemli değil. Ama 5 yaşını kesinlikle geçmemiş olması gerekiyor.

delta-insaat-3-alternatifli-konut-sahibi-yapma-formulu-3

– Peki bu aldığınız araçları nasıl değerlendiriyorsunuz? Daire aldığınızda o sizin kendi sektörünüz. Ama otomobil ayrı bir alan.

– Bizim bir birimimiz var. Bu konuyla ilgili. Genel araç takaslarını değerlendiren çalıştığı galeri firmalarıyla veya pazara götürüp satan arkadaşlarımız var. Onunla ilgili bizde bir birim var. Bunları arayıp diyoruz ki, ”Bak şu marka şu model bir araç var, piyasa değeri ne kadar?” diye soruyoruz. Örneğin diyor ki 40 lira. ”Kaça satabiliriz bir ay, iki ay içerisinde ?” Hadi 38 liraya satarız biz o 2 lira kaybı kabul ediyoruz. diyoruz ki 38 liraya senden araç. O da gelip aracı alıyor eğer gerekli bir bakım varsa yaptırıyor, sonra satışa sunuyor.

KİRA ÖDER GİBİ KONUT SAHİBİ OLMA

– Evet ikinci yöntem bu. Üçüncüsü? 800 lira aidat ödeyerek nasıl daire sahibi olunuyor?

– Bu yeni başlayan bir projelerimiz için geçerli. Şimdi Yeni başlayan örneğin; Delta De Luxe, Delta City 1 veya 2 projelerimizden bir daire almak istedi müşteri. Alacağı konutlar misal veriyorum 100 bin TL olarak değerlendirelim.

Yüzde 20 peşinatsız olmaz. O peşinat araç da olabilir. Kalan 80 bin lirayı da 36 vade yaptırıyoruz. Eğer müşteri ben 36 ayda 2222 lira ödeyebiliyorum der ise zaten eşit taksitlerde ödüyor. Ama müşteri ben 36 ay boyunca 1000 TL, 1000 TL veya 800 TL, 800 TL ödeyeceğim, kalan tutar içinde 6 ayda bir ara ödeme yaparım derse yine kabul ediyoruz.

Şöyle bir şey de olabilir. Müşteriye şu teklifi de sunuyoruz ”Bize 36 ay boyunca 1000 TL, 1000 TL veya 800-800 öde bina krediye hazır bir hale geldiğinde bu takriben 20-24 ay sonra olabilir. Kalan tutarı hem kredi kullan hem tapunu al. Hem de başta belirlediğimiz taksitlere devam etmiş olursun. O zaman da kullanmış olacağı kredi miktarı düşüyor. Ama müşteri derse ki arkadaş ben 6 ayda bir örneğin 80 bin lira bakiyesi var.

Ayda diyelim ki 1000-1000 ödedi 36 bin lira ödedi kalan 44 bin lirayı da 6 ayda bir 7.300 ağır ödemelerle ödeyebilirim dediyse hiç bankaya bulaşmasına gerek yok. Biz o şekilde taksitlendiriyoruz.

BİZ HADDİMİZİ BİLİRİZ

– Bir de sizin projelerinizden daha önce konut sahibi olan, ya da yakınları aldığı için sizi tanıyanalrın dile getirdiği bir nokta var. “Biz Delta’dan daha kapsamlı projeler bekliyoruz” diyorlar. Bu tür talepler sizi nasıl etkiliyor?

– Biz sektörde de, özel hayatımız da olduğu gibi haddimizi bilerek yürümek istiyoruz. Bazı başı boş bir takım firmaları ben görünce şaşırıyorum. Çünkü ben tanıyorum şahıslarını. 6 bin konut lansmanı yapan firmaları biliyorum. Bunlar TV’lere çıkıp, gazetelere reklamlar veriyorlar.

Bu firmaların bugün sadece 5 bin metrekare kapalı alan üretimi var. 50 bilemediniz 60 bağımsız ürün üretmiş. Hak sahiplerine teslim etmiş. O da yani bin bir dereden su getirerek. Bunlar çıkıp 6 bin konutun lansmanını yapıyorlar. Gazetelerde var. İnternet sayfalarında varlar. Bu bence hadsizlik çünkü sektörümüz kolay bir sektör değil hele de son yatırımlar

– Benim de tam olarak söylemek istediğim şey bu. Bu tür reklamlar sizi yanlış yapmaya itebilir diye sordum.

– Asla öyle bir şey olmayacak.

– Bu tür telkinler sizin ayağınızı yerden keser mi diye bir endişem, korkum var.

– Telkinlerde bulunan dostlarımız Allah razı olsun çok var. O neyden kaynaklanıyor biliyor musunuz? O bizim çok genç olmamızdan kaynaklanıyor. Şimdi çocuklar daha toy, hata yapabilirler. Ve dostlarımız bize sürekli telkinler de bulunuyor. ”Bak sakın aşırıya gitmeyin, sektörünüz zor. Her an büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz” diyorlar.

Mesela bizim şuan 2 ayrı projemizden vazgeçebilme ihtimalimiz olsa vazgeçeriz. Niye? Yüzde 18 KDV uygulamalardan sonra. Çünkü biz o yüzde 18’e çıkacağını bilmediğimiz için. Kar marjı yüzde 30 olan bir işe girdik.

Şimdi yüzde 18’ini KDV’ye vereceğiz. Daha doğrusu yüzde 17 yüzde. Eskiden de yüzde 1’i vardı. Kaldı yüzde 13. Yüzde 13 kar edeceğim diye kimse o yekunu oraya yatırmaz. Bu kadar para yatırıp 3 yıl da beklemez. Öyle bir durum var. Ama o bile bizi etkilemeyecek Allahın izniyle. Son 5 yıldır bizim inşaat projelerimizin sürekli kaynağı kasamızda. Ya kasamız da var yada alacağımız ödemeler programında var. Ondan dolayı bir sıkıntı yok.

Biz zaten 1000 konutun üstüne yıllık üretim yapmayacağız. 500, 600, 800 ve nitelikli konutlar üreteceğiz. Bakın burda görmüş olduğunuz harita da konutlar üreteceğiz, İnşallah. Yani sosyal konut projesi yok. İlla sayının 3000, 5000 olması gerekmeyecek . Bir projemizde eğer kabul görürse sayı 400 ise 400 olarak kalacaktır. 600 ise 600 kalacaktır. Ama nitelik itibariyle diğerlerinin kesinlikle çok önünde olacaktır. Farklı olacak. Ve o da satış rakamlarında bizi rahatlatacaktır. Elimizi güçlendirecektir.

ROTAHABER

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje