Dekorasyon

Dekorasyonda Unutulmaması Gereken 30 Nokta

1. Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Acele karar vermeden önce, beklentilerinizi yazın. Ve bir kaç güç unutup sonra yeniden okuyun.

2. Hangi rengi sevdiğinize ve en çok hangi renk ile yaşamak istediğinizi iyice düşünün. Sadece “Öyle gerekiyor” diye şartların sizi istemediğiniz bir yöne sürüklemesine izin vermeyin.

3. Koltuk, halı, duvar rengi gibi seçeneklerden önce perde seçmeyin.

4. Başkalarının evinde güzel duran pek çok eşyaya iç geçirebilirsiniz. Herşey yerinde güzeldir. Eşya da, renk de. Neyi beğendi iseniz, onun sizin evinizde de aynı şekilde etki yaratacağından emin olmalısınız.

5. Her yeri eşyalar ile doldurmak zorunda değilsiniz. Boşluğun tadı başkadır. Evinizde eşyalarınız arasında bırakacağınız alanlar çok değerlidir.

6. Eşyalarınız tasarımda birbirleri ile yarışmamalıdır. Renk, doku ve şekil seçimlerinde acele etmeyin. Hepsini birlikte düşünün ancak adım adım satın alın. Yerleştirdikçe, yerinde başka sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

7. Gözünüzü yoran, aydınlatmayı sağlayan ışık kaynaklarının ortada olduğu ürünlerden ise, ampul gibi ışığın kaynağını görmeyeceğiniz, ancak aydınlık sağlayan ürünler tercih edin.

8. Aydınlık düzeyini istediğiniz gibi ayarlayacağınız dimmer sistemleri seçin. Bazı bölgelerde ışık sensörü kullanabilirsiniz.

9. Yatak odalarınızın keyifli hale gelmesini sağlamak için doğru yatak örtüsü ve nevresim takımı seçin. Yanlış renk ve desen de seçim, uyumsuzluk yüzünden size odanızı keyifsiz gösterecektir.

10. Tek bir renge ve materyala bağlı kalarak aksesuar seçmeyin. Her aksesuarın bir hikayesi vardır. Seçtiklerinizin nerede, nasıl, neyin yanında durduğu önemlidir. Tüm aksesuarlarınızı bir anda satın almayın. Zaman içinde hazmederek ve içinize sinerek seçmelisiniz.

11. Aynalardan ve onları büyük kullanmaktan korkmayın. Onlar size katı duvarların , dar alanların kapılarını açar.

12. Mutsuz zamanlarda dekorasyon için alışverişe çıkmayın.

13. Salonunuz misafirlerin gelmesi için hazırlanmış bir alan değildir. Evinizin heryeri sizin olmalıdır. Önce nasıl bir evde mutlu olurum sorusuna cevap verin.

14. Çok sıkıldığımız kahverengi, yanındaki renkler ile büyüleyici sonuçlar yaratır. Kahverengiyi kullanmaktan çekinmeyin.

15. Renk seçerken, yatıştırıcı özellikte olup olmadıklarına dikkat edin. Satın alırken, seçerken duyduğunuz heyecan, evinizde hissettirmesini istediğiniz duygularını yaratan rengi yanlış algılatabilir. Mekanda yerinde ve doğru ışık ile denemeler yapmalısınız.

16. Sadece sevdiğiniz şeyleri tercih edin, başkalarının sevdiği ve önerdiği şeyleri değil.

17.Yatak odanızı giysi dolapları ile doldurmayın. Yatak odası, yatağınızın odası ve uyku odasıdır. Dolapları bir giyinme odasında değerlendirmek için çaba harcayın. Yatak odanız huzurlu bir uykuya kalsın.

18. İki renk seçtiniz. Üçüncüyü seçerken çok daha fazla düşünün.

19. Aksesuarlarınızı seçerken, yansıttıkları duygusal durumu, renginden daha fazla önemseyin.

20. Kişisel bağlılık duyduğunuz eşyalar tüm dekorasyonunuzu etkiliyor olabilir. Yaratıcılıkta özgürleşemeyebilirsiniz. Önce bağlılık duyduğunuz eşyalar yokmuş gibi hayal kurun. Sonra dekorasyonun içine onları dahil etmeye çalışın.

21. Mekanınızı dekore ederken, duvarlar, yerler ve tavan olarak üçe bölmeden önce, onları bir bütün olarak içine yayılacağınız yeni mağaranız olarak düşünün. Ancak bu mağarada önce nasıl yaşamak istediğinize karar verin. Duvarların şekli, tavanın yüksekliği veya yer döşemesinin engellerine takılmadan özgürce hayal kurun. Sonra hayallerinizi diğer detaylar ile revize edin. Hayallerinizi edit etmekten vazgeçin. Önce hayal kurun. Sınırsızca. Sonra yavaş yavaş nelerin olamayacağına karar verirsiniz. Her düşüncenin ve her hayalin ardından fikrinize engel olan bir bilgi getirmeyin. Erteleyin.

22. Huzurlu bir yatak odasını hak ediyorsunuz. Bunu sağlamak için iç ferahlatıcı renkleri yatak odasında kullanın. Renk doygunluğu yüksek renkleri sevseniz bile , aydınlık gösterecek renkleri tercih edin.

23. Yatak odanızda teknolojik cihazlardan uzak durun. Uyuyacağınız odada laptop veya tv bulundurmamak en iyisi. Zamanın şartları geceleri uzanmışken tv seyretmeye yönlendiriyor. Fakat en iyisi ayrı odalarda bulunmaları. Tv’ye olan bağlılığınızı ölçmek istiyorsanız, salondaki televizyonun karşısında ne kadar uyuya kaldığınıza bakın.

24. Evinize taze çiçekler almayı ihmal etmeyin. Kendinizi sık sık çiçekler ile ödüllendirin.

25. Mumları yakmak için elektriklerin kesilmesini beklemeyin. Mumlarınızı, banyoda, yatak odasında ve salonda her zaman kullanın. Mumları aksesuar olarak kabul etsek de erimelerinde bir sakınca yoktur. Kullanın, keyif alın, sonra yine satın alırsınız.

26. Sarı, kırmızı, turuncu gibi sıcak renklerin özel etkileri vardır. Sıcak doğaları gereği, duygusal durumunuza olumlu etki ederler. Aktif kalmak istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz.

27. Yıkaması, bakımı zor ve ışığı kesen perdelerden kurtulun. Hafif perdelere ve tüllere geçin.

28. Girişinizi açık tonlarda, soft renklerden tercih edin. Unutmayın ki, ışığın en az geldiği bu bölgelerdeki aydınlık seviyesi düşüktür ve hep ışık gerektirir. Işığa rağmen aydınlık ve evinize döndüğünüzde size sıcak bir hoşgeldin diyen bir giriş olması için tek yapmanız gereken, ne renk olursa olsun soft tonlarında kullanmak.

29. Plastik enerjilerden kurtulun. Evdeki aksesuarlarınızda, cam, taş, ağaç,mercan, kristal kullanın. Plastik olan herşeyden kurtulun.

30. Dekorasyona en çok değişmesini istediğin odadan başlamayın. Potansiyel zorlukları ve kararsızlıkları diğer odalar ile atlatın. En son, içinde bulunmaktan hoşlandığınız odayı dekore edin. Tüm alışverişlerde acele etmeden seçim yapın. Satıcıların sizi kandırmalarına ve kendi istediklerini satmalarına izin vermeyin. Kararlı olun, ne istediğinize karar verdikten sonra alışverişe çıkın.