Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Onayladı, Emlak Fiyatları Uçtu!

Editör: SerMimar Tarih: 4 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamasının ardından Resmi Gazete’de de yayımlanan 6360 sayılı kanunla büyükşehir statüsüne kavuşan Muğla ve ilçelerinde arsa ve konut fiyatlarında artış yaşanıyor

cumhurbaskani-onayladi-emlak-fiyatlari-uctu

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ziya Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bin 124 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Muğla’nın her yıl 3 milyondan fazla yabancı turisti ağırlayan, dünya ve Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamasının ardından büyükşehir statüsüne kavuşan Muğla ve ilçelerinde arsa ve konut fiyatlarında artış yaşandığını belirten Ercan, ”Büyükşehir olduktan sonra Muğla’daki emlak sektöründe çok büyük canlılık ortaya çıktı. Kanunun yürürlüğe girmesinden bile önce vatandaşlar ‘Muğla büyükşehir olacak’ diye yatırımı yapmaya, ellerindeki arsa ve konutların fiyatlarını artırmaya başlamıştı” dedi.

Özellikle Akçaova, Ortaköy, Yeniköy, Düğerek ve Gülağzı bölgelerinde arsa satışlarının çoğaldığına dikkati çeken Ercan, ”Büyükşehir olduktan sonra bu yerlerdeki imar planında değişiklik olacak ve gayrimenkuller değer kazanacak diye vatandaşlar elindeki gayrimenkullere sahip çıkıyor. Ya da satıyorsa fiyatını arttırarak satıyor. Bu nedenle emlak piyasasında büyük canlılık meydana geldi. Bunun örneğini Akçaova, Ortaköy ve Yeniköy’de çok bariz görüyoruz” diye konuştu.

Vatandaşların bazılarının tıp fakültesinin yapılacağı alanın arkasında kalan Gülağzı’nda bile yatırım yapmaya başladığını bildiren Ercan, Muğla’nın büyükşehir olmadan emlak piyasasında etkilerinin hissedilmeye başladığını vurguladı.

Vatandaşların önceden gayrimenkullerini satarken belirli oranda indirim yaptıklarını, ancak şu anda pazarlık şansı bırakmadıklarını belirten Ercan, önümüzdeki günlerde fiyatlarda daha da yükselme olacağı kanaatinde olduklarını anlattı.

-Kaçak emlakçılarla mücadele-

Ziya Ercan, bölgenin turizm bölgesi olması nedeniyle kaçak emlakçılarla da mücadele ettiklerini söyledi.

Bu amaçla Türkiye genelinde eğitim çalışmalarını tamamladıklarını vurgulayan Ercan, valilikler, vergi dairesi başkanlıklarını ziyaret ederek kaçak emlakçılıkla mücadele etmek için yardım istediklerini dile getirdi.

Muğla bölgesindeki emlakçıların kimlik belgelerini tapu müdürlüklerine verdiklerini belirten Ercan, şunları söyledi:

”Emlakçılarımız tapu müdürlüklerine gittiklerinde ‘ben artık şu numaralı emlakçıyım’ diyerek işlemlerini yapıyorlar. Bu arada tapu müdürlerimiz gelen kişilerin kaçak emlakçı olup olmadıklarını da bize bildiriyor. Biz de onları vergi dairesine bildirmek suretiyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Kaçak emlakçılarda eskiye oranla yüzde 40 azalma oldu. Tabi bunu tamamen önlemek mümkün değil. Çünkü her geçen gün yenileri ekleniyor.”

-”Yabancılar da kaçak emlakçılık yapıyor”-

Muğla ve ilçelerinde izinsiz olarak emlakçılık ve pansiyonculuk yapan yabancıların da büyük sorun teşkil ettiğine işaret eden Ercan, ”Türkiye’de emlakçılık yapıyormuş gibi gayrimenkul sitesi açarak, emlakçılık sitesi açarak satış yapan yabancıları daha önce de tespit ettik. Bu konuda gerekli çalışmayı başlattık. Bunlar isim ve adres belirtmeden kendi isimleri ile satış yapıyorlar. Gayeleri kendi memleketlerindeki vatandaşlarına, bizleri devre dışı bırakarak satış yapmak” diye konuştu.

Ercan, ayrıca turizm merkezi olan ilçelerde yaptıkları araştırmada evlerini ”izinsiz pansiyon” olarak kullanan yabancıların evlerinde tatil amacıyla konaklayan kişileri görevlilere ”akrabam, teyzem, amcam” şeklinde tanıttıklarını bildirerek, bunun en büyük sorun olduğunu, özellikle Marmaris, Fethiye ve Bodrum’da kaçak emlakçılık oranının yabancılarda daha fazla olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje