Çin, Yongşing Adasına Şehir Kurdu!

Editör: SerMimar Tarih: 25 - Temmuz - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Filipinler ve Vietnam’ın da hak iddia ettiği Yongşing adasına Çin bir şehir kurdu. Sanşa’da havaalanından bankaya her şey var. Tek eksiği Sanşalılar

burgaz adası, Filipinler, kardak, Yongşing adası, Yongşing adasına çin devlet kurdu

Yongşing adası Güney Çin Denizi’nde aşağı yukarı Burgaz Adası büyüklüğünde kaşık kadar ıssız bir yer… Ancak tıpkı bir dönemler Yunanistan ve Türkiye’nin üzerinde hak talep ettiği Kardak adası gibi, burası Çin, Vietnam, Filipinler ve Malezya arasında adeta paylaşılamayan bir ganimet. Küçücük bir ada için değer mi demeyin, çünkü bazı araştırmalara göre Çin denizinin bu bölgesinde zengin kara altın yatakları bulunması bir hayli olası ve bu durum da tabiatıyla her dört ülkenin de iştahını kabartıyor. Hal böyle olunca dördü de yıllardır adanın kendi topraklarına ait olduğunu iddia ediyor.

Belediye başkanı atandı

Ekonomik ve tabii demografik gücü diğerlerine nazaran bir hayli üstün olan Çin, adayı fiilen idari bölgelerine katmak için harekete geçti: Yongşing’in gemiyle anakaraya 13 saatlik bir uzaklıkta olmasına rağmen, bir gecede gökdelenler diken o meşhur inşaat şirketlerini misyona göndererek rekor sürede Sanşa adından bir kent inşa etti.

Taraf

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje