Reklamı Kapat

Çılgın Projesini Doğduğu Yere Yapacak!

Editör: SerMimar Tarih: 30 - Temmuz - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Van’ın kaderini değiştirecek ‘Nevruz Efsaneler Ülkesi’ projesine ilkyatırım sinyali Fettah Tamince’den geldi. Aynı zamanda Vanlı olan Tamince, “Van için çılgın projelerde yer alırız” dedi

Akdamar Kilisesi’nin ayine açılması ve hükümetin açıkladığı projeler, iş dünyasının Van’a olan ilgisini artırdı. Bu anlamdaki en önemli yatırım sinyali Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’den geldi. Aynı zamanda Vanlı olan Tamince, şehri dünya genelinde tanıtacak çılgın projelerin içinde olacaklarını ifade etti. TRT HABER’de yayımlanan Ekonomi Kulübü programında gazetecilerinsorularını yanıtlayan Tamince, “Van’ın geniş bir coğrafyaya hitap eden turizmpotansiyelini gerçeğe dönüştüreceğiz” dedi. “Van’ı çok ciddi anlamda inceliyorum” diyen Tamince sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakanımız son Van gezisinde bölgeyi turizm merkezi ilan etti, çılgın projeler açıklandı. Van’a mutlaka bir tesis yapacağız. Şehir için ciddi rol alırız. Ayrıca şehir, İran, Irak ve Suriye’ye yakınlığı açısından önemli bir lokasyonda yer alıyor. Van’dan uçtuğunuzda Kazakistan ve Dubai iki saat sürüyor. Tabi bunun yanı sıra Van Gölü gibi müthiş bir değerimiz var. Şehri çok önemli bir turizm hapı haline getirebiliriz hep beraber. Biz de burada ciddi bir rol alırız.”

TURİZMDE LİG DEĞİŞTİRDİ
Van ekonomisinin son dönemde en büyük kazancı Akdamar efsanesinin geri dönmesi olarak gösteriliyor. Van Gölü’nde yer alan adanın 2010’da dini ayinlere açılmasıyla şehrin turizm potansiyeli adeta bir üst lige çıktı.

60 bin kişiye istihdam sağlayacak
Van’a yönelik hükümetin ‘Nevruz Efsaneler Ülkesi’ isimli bir projesi bulunuyor. Proje 20 bin dönüm arazi üzerine kurulacak ve 3 milyar dolara mal olacak. Terör ve göçün önlenmesini hedefleyen şehrin kurulması sürecinde 60 bin kişi istihdam edilecek. Bütün bölgeye hitap edecek olan dev projeyle İran, Irak, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan sınırlarında bir geçiş noktası olan Van, cazibe merkezi haline getirilecek.

SABAH

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje