Reklamı Kapat

CHP’den Emlakçılıkta Lisans Teklifi!

Editör: SerMimar Tarih: 4 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, emlak aracılık hizmetlerinin lisanslı kişiler tarafından yapılması için kanun teklifi hazırladı.

chpden-emlakcilikta-lisans-teklifi

Tanal’ın, TBMM Başkanlığı’na sunduğu ”Lisanslı Emlak Müşavirliği, Emlak Müşavirliği Şirketleri ve Emlak Komisyonculuğu Hakkında Kanun Teklifi”ne göre, harita ve kadastro, inşaat, mimarlık ve şehir planlaması bölümlerinden ya da tapu ve kadastro meslek yüksek okulu ile adalet meslek yüksek okulundan mezun olan ve açılacak lisans sınavını kazananlar, emlak müşavirliği lisansı alabilecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde genel müdür yardımcıları, daire başkanları, bölge müdürleri, bölge müdür yardımcıları, tapu şube müdürleri, tapu sicil müdürü ve tapu sicil müdür yardımcıları, kadastro müdürleri, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü müfettişi, maliye müfettişi, defterdar, defterdar yardımcısı, mal müdürü görevlerinde bulunmuş olanlarda sınav şartı aranmayacak.

Emlak müşavirleri, Lisanslı Emlak Müşavirliği ve Lisanslı Emlak Komisyonculuğu Kurulu’nca verilecek 6 aylık teorik eğitim ve meslek odalarınca belirlenecek emlak müşaviri yanında 6 aylık uygulamalı eğitim olmak üzere toplam bir yılık eğitimi tamamlayacak.

Emlak komisyonculuğu lisansı almak için de lise ve dengi okul ya da ilgili meslek yüksek okullarından mezun olma şartı aranacak. Yapılacak lisans sınavını kazanan kişiler, bir yıl sürecek teorik ve uygulamalı eğitimin ardından emlak komisyonculuğu lisansı alabilecek.

Teklifin gerekçesinde, bu düzenlemeyle, emlak aracılık hizmetlerinin lisanslı kişilerce yapabilmesinin planlandığı belirtildi.

Gerekçede, ”Türkiye genelinde yapılacak imtihan sonucu bazı yetkin kişiler lisanslı aracılık hizmeti verme hakkını elde edecek, bunun sonucunda daha verimli daha sağlıklı işler yapılacaktır. Büyük sorumluluk gerektiren emlakçılık mesleğinin ve emlak sektörünün yasal bir düzenleme ile güvence altına alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayede kayıt dışı çalışmalar da engellenmiş olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje