Reklamı Kapat

Cevahir Holding Yurtdışında Rezidans Projeleriyle Büyüyor!

Editör: SerMimar Tarih: 16 - Ekim - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Cevahir Holding yurtdışında rezidans projeleriyle büyüyor. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 500 milyon euroluk bir projeyle 4 tane kule inşa edecek

Her biri 126 metrelik 42 kattan oluşacak kulelerde toplam 1.350 daire olacak. Proje kapsamında bir AVM’nin yanısıra açık ve kapalı havuzlardan kreşe, kiliseden camiye tüm dini merkezlerin de yer alacağı birimler yapılacak. Projeyi satın aldığı arsa üzerinde hayata geçirecek olan Cevahir Holding, projeye bir otel dahil etme planları da yapıyor

Cevahir Holding, yurtiçinde otel yurtdışında ise rezidans projeleriyle büyüyecek. Balkanlar’a odaklanan holding, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 500 milyon euroluk bir projeyle 4 tane kule inşa edecek. Her biri 126 metrelik 42 kattan oluşacak kulelerde toplam 1.350 daire olacak. Proje kapsamında bir alışveriş merkezinin yanısıra açık ve kapalı havuzlardan kreşe, sağlık merkezinden Türk hamamına, kiliseden camiye tüm dini merkezlerin de yer alacağı birimler yapılacak. Projeyi satın aldığı arsa üzerinde hayata geçirecek olan Cevahir Holding, projeye bir otel dahil etme planları da yapıyor.

Bu yıl bitmeden temel atacak
Yurtiçi ve yurtdışındaki yatırımları hakkında bilgi veren Cevahir Holding Yönetim Kurulu Üyesi Eser Cevahir, son dönemde Balkanlar’a odaklandıklarını ve ciddi yatırım planları yaptıklarını belirtti. Cevahir, “Makedonya’da tek alan üzerinde yapılan en büyük projeye imza atacağız. 35 bin metrekare alana 4 tane kule yapacağız. Her bir kule 42 katlı inşa edilecek. Bu kuleler 126 metre ile bölgenin en yüksek binaları olacak. Bu kulelerin her birinde 375 daire planladık. Proje bittiğinde burada 3 bin kişi yaşayacak” diye konuştu.

Bir aydır çalışmalarını hızlandırdıklarını ve 2011 yılı bitmeden temel atmayı hedeflediklerini kaydeden Cevahir, inşaatı kendi satın aldıkları arsada yapacaklarını, Makedonya ve bölgede önlerine çıkabilecek başka fırsatları da değerlendirmek istediklerini vurguladı. Eser Cevahir, “Makedonya gelişen bir pazar. Türkiye ile ilişkileri iyi, nüfusun yüzde 10’ü Türk. Avrupa’nın diğer ülkelerindeki varlıklı Makedonlar ülkelerinde gayrimenkul almak istiyor. Bütün bunlar biraraya geldiğinde bizim için yatırım ortamı uygun geldi. Konut ve yaşam alanları dışında Makedonya’da aldığımız izinler okul, hastane ve oteli de kapsıyor. Bu çerçevede küçük bir otel yapabiliriz diye düşünüyoruz” dedi. Eser Cevahir, Makedonya’daki projenin ilk etabının satışına ise 2012 yılının ilk çeyreğinde başlayacaklarını ifade etti. Cevahir, “Proje bir ilk olduğu için bölgede çok cazip olarak nitelendiriliyor. Rezidans kavramını tüm yönleriyle ilk defa biz getireceğiz. Bu nedenle satışların hızlı olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Libya projeleri askıda
Yurtdışındaki diğer projelerine de değinen Eser Cevahir, yatırım ortamı ile ekonomik karlılığın örtüştüğü yerde yatırım yapma felsefeleri olduğunu anlattı. Cevahir, sözlerine şöyle devam etti: “Libya’da iki alışveriş merkezi projemiz vardı. Ancak son dönemde yaşanan siyasi gelişmeler yüzünden bu projelerimizi ertelemek zorunda kaldık. Suudi Arabistan, Libya gibi ülkeler grubumuzu tanıyan, yıllardır birlikte çalıştığımız ülkeler. Bu ülkelerde yatırım ortamı bulduğumuzda değerlendiririz.Balkanlarda farklı ülkelerden de teklifler alıyoruz. Ancak şu anda Makedonya dışında netleşen bir yatırımımız yok.”

Anadolu Yakası’na otel 2012’de
GRAND Cevahir Otel’i yenilediklerini belirten Cevahir, İstanbul Anadolu Yakası’nda 5 yıldızlı otel inşaatının sürdüğünü söyledi. Cevahir, “Anadolu yakası çok cazip bir bölge. Büyük gruplar otel projelerini hayata geçiriyor. Bizim de Dragos’ta 200 odalı, 5 yıldızlı otel inşaatımız sürüyor. Bir yıl içinde tamamlayacağız. Otelimiz komple Adalar manzarasına sahip olacak.”

Suudi Arabistan’da devremülk için yer arıyoruz
SUUDİ Arabistan’a da yatırım planları yaptıklarını anlatan Eser Cevahir, bu projenin başında bizzat babası İbrahim Cevahir’in olduğunu ifade etti. Cevahir, “Mekke ve Medine’de hacılar için lüks devremülk projemiz var. Arsa sahipleriyle görüşmeler sürüyor, yer arıyoruz. Bir dairenin ortalama 35-36 kişiye satılabileceğini öngörüyoruz. Babam İbrahim Cevahir bizzat işin başında. Resmi makamlarla devremülk sahiplerine vize kolaylığı sağlanması için de görüşüyoruz. Sonuçta bu ülkeye bir yatırım yapıyor insanlar” diye konuştu.

İbrahim Cevahir de kısa bir süre önce verdiği bir demeçte yap-sat şeklinde geliştirilen projenin 4 bin daireden oluşacağını söylemişti. Devremülk sahiplerinin Mekke ve Medine’de 10’ar gün geçirecek şekilde ikamet edebileceklerini belirten Cevahir, “Bu daireleri başta Türkiye olmak üzere İran ve çevre ülkelerdeki zengin Müslümanlara satacağız. Şu sıralarda arsa görüşmeleri var. Kabe’ye bin 100 metre uzaklıkta bir arsa buldum. Ancak projeyi öğrenince fiyatı artırmaya çalışıyorlar. Arsa sahiplerini işe ortak edecek bir iş modeliyle hareket ediyoruz. Proje tamamlandığında 1 ila 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yapılmış olacak, ancak Cevahir Holding’in cebinden bunun 150 milyon dolarlık kısmı çıkacak” diye konuşmuştu.

Vatan

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje