Reklamı Kapat

Bursa-İstanbul 30 Dakika Olur mu?

Editör: SerMimar Tarih: 13 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Körfez geçişine entegre olarak mutlaka hızlı tren de düşünülmeli” dedi. Eğer hızlı tren otoyola entegre edilirse Bursa İstanbul arası yarım saate düşecek.

bursa-istanbul-30-dakika-olur-mu

Geçtiğimiz günlerde Yüksek Hızlı Tren Projesinin Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli etabında teknik incelemelerde bulunduklarını söyleyen Necati Şahin, proje ile ilgili değerlendirmelerini düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla paylaştı.

Bursa- Ankara arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek ve Bursa’nın 59 yıllık demiryolu hasretini sona erdirecek olan Yüksek Hızlı Tren Projesi hakkında bilgi veren İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Yapımı devam eden Bursa- Yenişehir hattı projesinde 16 kilometre uzunluğunda 12 tünel ve 6 kilometre uzunluğunda 9 viyadük inşa edilecek.

393 milyon lira bütçe ile 913 günde bitirilmesi planlanan projede kamulaştırmalardan yaşanan sıkıntılar nedeniyle bazı tünel ve viyadük inşaatlarına başlanamamış durumda” açıklamasında bulundu. Hızlı demiryolunun Bursa’ya değer katacağını söyleyen Necati Şahin, gelişmiş sanayisi ve yoğun tarımsal faaliyeti ile sosyo- ekonomik gelişmişliğin en yüksek illerinden biri olan Bursa’nın ekonomik ve güvenilir bir taşımacılık alternatifine kavuşacağının altını çizdi.

“KÖRFEZ GEÇİŞİ YÜZYILIN KAÇIRILMAYACAK FIRSATIDIR”
Hızlı tren projesini başından beri desteklediklerini belirten Necati Şahin, “Yapılacak olan hızlı demiryolu ile ulaşımın daha hızlı, güvenli, konforlu, çevreci ve ekonomik olması sağlanacağından dolayı ülke ekonomisini de olumlu yönde etkileyecektir. Günümüzün en çağdaş ulaşım araçlarından biri olan hızlı trenin Türkiye’nin sanayi lokomotifi Bursa’ya gelmesi son derece sevindiricidir” diye konuştu.

İstanbul- İzmir Otoyol projesinin Körfez geçişinde hızlı trenin de entegre olarak düşünüldüğünü ifade eden Şahin, “Daha sonrasında alınan kararla Körfez’de yapılması planlanan köprüde demiryolu hattı kaldırılmıştır. Biz İnşaat Mühendisleri Odası olarak hattın Bursa, Gemlik ve Yalova üzerinden körfez köprüsü ile Gebze’ye ulaşmasının doğru olacağı kanaatindeyiz. Bu yüzyılın kaçırılmayacak fırsatıdır” şeklinde konuştu.

“GEREKİRSE KÖRFEZDE YENİ BİR KÖPRÜ YAPILMALIDIR”
Raylı sistemin körfezden geçişinin, ulaşım sistemine katkılarıyla, ülkeye getireceği ekonomik ve sosyal faydaların göz ardı edilemeyeceğini ifade eden Şahin, “Körfezde demiryolu geçişi otoyolla mutlaka entegre edilmelidir. Eğer projede böyle bir değişiklik yapılamıyorsa bile körfezde gerekirse demiryolu için yeni bir köprü yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Demiryolunun, körfezden geçirilmesinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğuna vurgu yapan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Körfez Hızlı Tren Geçişi; İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir, Ankara, Balıkesir, Antalya, Konya ve diğer hızlı tren bağlantısı olacak kentlerimiz arasındaki yakınlaşmalar sayesinde, yeni ticari ve turistik hareketlilik sağlayacaktır.

Bir ülkenin iç dinamiklerini arttıran en önemli faktör ulaşım süresinin kısalığıdır. Ülkemizin kalkınması ve gelişimi için çok önemli olan körfez demiryolu geçişinin mevcut otoyol köprüsünden geçirilememesi durumunda alternatif olarak ikinci bir demiryolu köprüsü yapılması büyük önem arz etmektedir. Körfez üzerindeki hızlı tren ve raylı sistem maliyeti beklenen kamu yararının büyüklüğü karşısında, ihmal edilecek seviyededir. Bu nedenlerle körfez geçişinde demiryolu hattının yapılması, yüzyılın ulaşım sistemine atılacak tarihi bir imza olacaktır”

Hızlı Tren Demiryolu Hattı ile Bursa – Gemlik – Yalova – Körfez köprüsü üzerinden Gebze’ye ulaşıldığında;

Bursa – İstanbul arası: 30 dakika,
Bursa – Ankara arası: 2 saat 15 dakika,
Bursa – İzmir arası: 1 saat 30 dakika,
İstanbul – İzmir arası: 2 saat,
İstanbul – Ankara arası: 2 saat 30 dakikaya inecek.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje