Reklamı Kapat

Bodrum’da Villa Yapılacak Arsadan Tarihi Eserler Çıktı!

Editör: SerMimar Tarih: 6 - Ekim - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde bir inşaatın temel kazısı sırasında tarihi eserlere rastlandı. Villa yapılacak 425 metrekarelik arsadaki çalışmalar Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından durduruldu

Bodrum kent merkezindeki Eskiçeşme Mahallesi 1414 sokakta iki hafta önce ev inşaatı yapmak için başlatılan temel kazısı sırasında tarihi eserler bulundu. Çalışmaları durduran Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi, arsaya ekip gönderdi. Müzede görevli arkeolog Hande Savaş’ın denetiminde sondaj çalışmalarına başlayan ve 2.5 metre derinliğe kadar inen işçiler, M.S. 1200’lü yılların başına tarihlenen Geç Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi bir ev ve hana ait bina ve duvarlar bulunduğunu tespit etti.

Müze Müdür Yardımcısı arkeolog Erhan Özcan, inşaat alanında 5 ayrı noktada 4’er metrekare büyüklüğündeki sondaj çalışmalarının bir hafta daha devam edeceğini ve 3 metre derinliğe kadar inileceğini belirtti. Özcan, “3’üncü derece Arkeolojik SİT alanı olan bölgede inşaatın kontrollü temel kazısı sırasında tarihi eserler ortaya çıkınca, durdurup sondaj çalışmalarına başladık. Henüz kazılar çok yeni. Ancak bulunan duvarlar ve yapının Geç Bizans dönemi ile ardından Osmanlı dönemine ait olduğu saptandı. Çalışmalar arkeologlarımızın gözetiminde devam ediyor” dedi.

Hürriyet

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje