Reklamı Kapat

Bir Kent İşte Böyle Yağmalanıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Kasım - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

AKP Çanak Tutuyor, Halk Tehdit Ediliyor: Bir Kent İşte Böyle Yağmalanıyor!

Kemerburgaz’da Kasımpaşa Spor’un Başbakan kıyağı ile sürdürdüğü izinsiz inşaat ve Kemerburgaz’da hafriyat saldırısının en büyük yıkımlarından birini yaşadı Çetin Şirin… Birileri hukuksuzca hayatını başına yıkarken, o “hukuk bizim için değil zenginler için, artık biliyorum” diyor.

akp, yağma, dere yatağı geçiyor, imar izni yok, ağaçlar var, kasımpaşa, kemerburgaz, hukuk, hukuksuzluk, başbakan, kasımpaşa spor, inşaat, izinsiz inşaat, hafriyat, hafriyat saldırısı, çetin şirin,

Kemerburgaz’da yaşanan hukuksuzluklar aldı başını gidiyor. Yıkım gün geçtikçe ilerlerken, soL’un önceki gün haberleştirdiği izinsiz tesis yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Hafriyat yıkımını en yakından hisseden, AKP’nin rant kavgasının altında kalan Çetin Şirin yaşadıklarını anlattı.

Kemerburgaz’da Belgrad Ormanları’nın hemen kıyısında tam 230 dönüm arazide süren talanın tek bir açıklaması var: Kasımpaşa Spor’a Başbakan hediyesi…

Bir gün geldiler ve yıktılar…
“Burası bizim 35 senelik zilliyetli yerimiz. Vergisini ödüyoruz. Etrafı çevrili, ziraate kayıtlı. Yaklaşık 300

ağacım, 50’ye yakın küçükbaş hayvanım, 40 senelik ahır ve kulübem vardı. Ama bir gün geldiler ve elimde yıkamazsınız belgesi olmasına rağmen yıktılar.”

Bu sözler babasının vefatının ardından annesinin yanına gelen ve burada hem meyve bahçesine bakan hem de çobanlık yapan Çetin Şirin’e ait. Vergisini ödedikleri, geçimlerini sağladıkları meyve bahçeleri hiçbir izin olmadan inşaatı aylardır devam eden bir tesis dolayısıyla yıkıldı, yok edildi.

akp, yağma, dere yatağı geçiyor, imar izni yok, ağaçlar var, kasımpaşa, kemerburgaz, hukuk, hukuksuzluk, başbakan, kasımpaşa spor, inşaat, izinsiz inşaat, hafriyat, hafriyat saldırısı, çetin şirin,

“Hukuksuzluğu ve adaletsizliği duyduk ama böylesine açıkça yaşamadık”
“Hukuksuzluğun, adaletsizliğin lafını çok duyduk ama hiçbir zaman böylesine açıkça yaşamadık” diyen Şirin’in başına gelenler Başbakan kıyağı ile izinsiz biçimde süren Kasımpaşa Spor tesisleri ile başladı.

Kemerburgaz kendi tesislerinin bulunduğu alandan Kasımpaşa Spor için vazgeçerken, yine imar izni olmayan bir alanda ağaçlar kesilerek Belgrad Ormanı kenarında, dere yatağının hemen yanında bir tesis yapımına başlamak için adım attı.

Atılan bu adım 35 yıldır zilliyetli yeri olan Çetin Şirin’in geçimini sağladığı ahırını ve meyve bahçelerini yok eden süreci de başlattı.

Kemerburgaz’da hukuk yok yıkım var: ‘Anamız ağladı ama kimin umurunda?’

“Elimde yıkamazsınız kâğıdı vardı ama”
Bir gün Kasımpaşa ve Kemerburgaz yetkililerinin “burayı yıkacağız, Kemerburgaz için spor tesisi yapacağız” dediklerini belirten Şirin, “mahkemeden durdurma kararı çıkardım. Mahkemeye yalan söyleyip benim alanımda çalışma yapmadıklarını söylediler. Mahkemeden bana kâğıt geldi, ‘çalışma yok, ispatlayın’ şeklinde. O 30 gün içinde tekrar geldiler ve ahırımı yıktılar, kulübemi yıktılar, ağaçları kestiler.”

Ceviz ağaçları, meyve ağaçları…
“Yıkımın ardından Cumhurbaşkanlığı ile görüştüm ama oradan da kimseye kendimi inandıramadım” diyen Şirin yıkımın geride bıraktıklarını şöyle anlatıyor:

“Dozerlerle geldiler, ahırımızı, kulübemizi yıktılar. Küçükbaş hayvanlar kendilerini dışarı attı ve kurtuldu. Kümesteki tavuklarım telef oldu. Tam 110 ceviz ağacımı ve 100’e yakın meyve ağacımı dozerlerin altına aldılar…”

akp, yağma, dere yatağı geçiyor, imar izni yok, ağaçlar var, kasımpaşa, kemerburgaz, hukuk, hukuksuzluk, başbakan, kasımpaşa spor, inşaat, izinsiz inşaat, hafriyat, hafriyat saldırısı, çetin şirin,

Tek bir açıklaması var: Para!
Ortada siyasi bir durum olduğunu belirten Çetin Şirin, “Siyasiler Kasımpaşa için Kemerburgaz’ın tesisini aldı, şimdi de burayı benden alıyorlar. Buradaki amaç başka, yeni çıkan yasalar bize geçmiyor, bu ülkede çıkan yasalar zenginler için geçerli” diye konuştu.

“Dere yatağı geçiyor”, “imar izni yok”, “ağaçlar var”… Bunların hiçbirini umursanmadan yapılan yıkımların ve tesislerin tek bir açıklaması olduğunu düşünüyor Şirin: Para…

Parası olana hukuk var
“Benim yaşadıklarım Türkiye’de sadece parası olanlara hukuk, adalet olduğunu gösteriyor” diyen Şirin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ambülâns çağırsam gelmiyorlar, herkese çağrı yaptım, basına durumu gönderdik gelip haber yapsınlar diye kimse ses çıkarmıyor. Ciner grubundan korkuyorlar. Kasımpaşa Spor’un yöneticileri biz devletiz kime itiraz edeceksin diyor bize. Benim her şeyim yasal, onların hiçbir şeyi yasal değil, tebligat bile olmadan yıktılar. Polis çağırıyorum gelmiyor, bunları not ettim. Kimse gelmedi. Polise burada kanunsuz işler yapılıyor diyorum ilgilenmiyorlar. Senin evrakların var mı diye sormuyorlar. Ben geçen senelerde birkaç bin TL vergi öderken, bu yıl tam 157 bin TL vergi borcu çıkardılar, parama el koydular. Bunun nedeni belli, yılmamızı istiyorlar. Açık söyleyeyim, pes etmeyeceğim. Sesimi duyurmak için çalışıyorum ama kimse duymuyor…”

Ali Ufuk Arikan – soL

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje