Sektörel Haberler

Beykoz’da Evler, Araziler ve Mezarlıklar İstimlak Edilecek!

Beykoz’un köylerinden Kuzey Marmara Otoyolu geçecek, evler, araziler, mezarlıklar istimlak edilecek…

Beykoz, beykoz istimlak, Beykoz otoyol geçecek, istimlak beykoz, istimlak edilecek, otoyol geçecek beykoz

2002’de kurulan, 15 dönümlük arazi üzerinde hizmet veren vakfa ait, Ögümce köyündeki Cam Ocağı’nın 40 kişi kapasiteli 20 yataklı yurt binası kamulaştırma kapsamına alındı. Cam Ocağı Vakfı da karayollarından projede revizyona gidilmesini talep etti ve Bozhane köyüne verilen yanıtın aynısını aldı. Yurt binası kamulaştırırsa Cam Ocağı hem kimliksizleşecek hem de işlevsizleşecek.

Boğaza inşa edilecek 3. köprüyü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yolları Beykoz’un 400 yıllık köyü Bozhane’nin mezarlığından geçiyor. Mezarlığı ve köyleri tahrip edecek Riva-İshaklı geçişi için bölgede hem eğitim veren hem butik üretimler yapan Cam Ocağı’nın yurt binası da kamulaştırma kapsamına alındı. Köylüler ve Cam Ocağı, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne başvurarak güzergâhın değiştirilmesini istedi. Karayollan, bu talebin uygulama projelerinin yapımı sırasında değerlendirileceğini bildirdi.

Beykoz’un tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Riva deresi kıyısındaki köyleri Bozhane, Paşamandıra, Öğümce, Ali Bahadır ve Göllü, Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yolları kapsamında istimlak edilecek. Köylerdeki evlerden, verimli tarım arazilerinden bağlantı yolları geçecek. Bozhane köyünün ise sadece geleceği değil geçmişi de 3. köprünün bağlantı yollan nedeniyle tehdit altında. Çünkü köyün yaklaşık 80 yıllık mezarlığının 6 dönümlük tapulu kısmından 50 metre genişliğinde otoban geçecek. Köyün muhtarı Resul Kadıoğlu’nun öncülüğünde 600 nüfuslu köy halkı 13 Temmuz’da imza toplayıp Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne başvurdu. Dilekçelerinde 3. köprünün bağlantı yolunun, evlerinin yıkılmasına neden olacağını ve 84. parseldeki köy mezarlığının da içinden geçtiğini belirterek mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, 31 Temmuz’da dilekçeye “Talebiniz incelenmiş olup, konunun, uygulama projelerinin yapımı sırasında dikkate alınması mümkün olabilecektir” yanıtını verdi. İmar planlanna yapılan itiraz ise sonuçsuz kaldı. Hayvancılık bitecek Muhtar Kadıoğlu, bağlantı yollan nedeniyle köydeki 5 evin yıkılacağını, ama asıl mezarlığın kamulaştırılmasının tüm köy halkının çok rahatsız ettiğini vurguladı. Mezarlığın tapusuz olan 1.5-2 dönümlük kısmının kendilerine bırakıldığını, o bölümün de yol yapılırsa otobanın kenarında kalacağını ifade etti. Mezarlık, köyün tepesinde bulunuyor. Mezarlığa giden yollar aynı zamanda hayvancılık yapanlar tarafından da kullanılıyor. Muhtar Kadıoğlu, “Yol buradan geçince hayvancılık da tarım da bitecek. Burada arıcılık da yapılıyor. Tabii buradan otoban geçince arıcılık da sona erecek” dedi.

Cumhuriyet