Reklamı Kapat

Bazı Mobilyaların İthalatına İlave Gümrük Vergisi

Editör: SerMimar Tarih: 8 - Mart - 2017
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Döner koltuk sandalye, bürolarda kullanılan türden metal mobilyalar gibi bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

Bazı ülkelerden ithal edilen döner koltuk sandalye, bürolarda kullanılan türden metal mobilyalar gibi bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

Bakanlar Kurulunun “İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasın Dair Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yüksekliği ayarlanabilen oturmaya mahsus döner koltuk ve sandalyeler, kamış, sepetçi söğüdü bambu veya benzeri maddelerden oturmaya mahsus mobilyalar, dişçilik veya berber koltukları, bürolarda kullanılan türden metal mobilyalar, plastik maddeden mobilyalar gibi bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

Avrupa Birliği (AB) ve EFTA üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Moldova, Güney Kore, Morityus ve Malezya dışındaki ülke ve bölgelerden ithal edilecek söz konusu ürünler için yüzde 15 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Öte yandan, Bakanlar Kurulunun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, tohumlukların dışındaki nohutların ithalatından 1 Temmuz 2017’ye kadar gümrük vergisi alınmayacak. Bu ürünün ithalatı için söz konusu tarihten sonra, AB ve EFTA, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalata yüzde 19,3, Güney Kore’den yapılacak ithalata ise yüzde 10,5 gümrük vergisi uygulanacak.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje