Reklamı Kapat

Bayramoğlu Küçük Amerika’ydı, Hayalet Kasaba Oldu!

Editör: SerMimar Tarih: 13 - Ağustos - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Bayramoğlu, yalıları, bahçe içinde 1-3 katlı villaları, sahili ve eğlence mekanlarıyla “Küçük Amerika” olarak anılan Darıca’daki Bayramoğlu Yarımadası (ada olarak adlandırıyor), şimdilerde “satılık ev” tabelalarıyla gündemde

Bayramoğlu, genç neslin gözünden düştü. 5 evden 2’sinde satılık tabelası bulunan ‘ada’da daire fiyatları 80 bin TL’den başlıyor…

İstanbulluların gözde sayfiye yeri Bayramoğlu da değişime daha fazla direnemedi. Yalıları, bahçe içinde 1-3 katlı villaları, sahili ve eğlence mekanlarıyla “Küçük Amerika” olarak anılan Darıca’daki Bayramoğlu Yarımadası (ada olarak adlandırıyor), şimdilerde “satılık ev” tabelalarıyla gündemde. Yarımadada neredeyse her apartmanda. ya da 4-5 villadan birinde satılık tabelası görmek mümkün.

Bir dönemler yazlıkları, sahili, eğlence mekanlarıyla meşhur olan Bayramoğlu’nda niye bu kadar çok “satılık” tabelası olduğunu merak ettik ve bölgede faaliyet gösteren emlakçıların yanı sıra bölge sakinleriyle görüştük…

“ESKİ HAVASI KALMADI”
Yeşil Darıca Emlak’tan Fatih Karaduman, Bayramoğlu’nun eskiden ses getiren bir yer olduğunu ama artık eski havasının kalmadığını ifade ediyor. 30-40 yıllık mazisi olan yarımadada binaların yaşlandığına da dikkat çeken Karaduman, “Evlerin ya ilk sahipleri değişti ya da çocuklarına miras kaldı. İkinci jenerasyon da buradaki evleri satıp Ege ve Antalya’dan yazlık almayı tercih etti” diyor.

AİDATINI ÖDEMEYENE PLAJ YASAK!
Eğlence mekanları kapanan Bayramoğlu’nda plajda içki içmek de yasaklanmış. Sahildeki balık lokantasında bile artık içki servisi yapılmıyor. Belediye, Kıyı Kanunu’na dayanarak sahildeki beton iskelelerin tamamını yıkmış.

“Burada yaşayanların çoğu yaşlı, sosyal çevre kalmadığı için yeni jenerasyon kaçıyor” diyen Gülcan Emlak’tan Yusuf Gülcan, bölgedeki gelişmeleri şöyle anlatıyor:

“Bayramoğlu, site mantığıyla yönetilen bir yer. İdare yıllık 600 TL aidat topluyor. Eskiden evlerde kullanılan elektriğin, suyun parasını da idare toplardı. İdare, aidatını ödemeyen evlerin elektriğini, suyunu keserdi. Şimdi elektrik ve su belediyeye geçti. İdare de şimdi aidatını ödeyemeyen ailelere plaja giriş kartı vermiyor.”

Yusuf Gülcan da Bayramoğlu’nda çok sayıda satılık tabelası bulunduğunu doğruluyor.

“ADA KOZMOPOLİTLEŞTİ”
Adadaki evlerin ilk sahipleri gibi evler de yaşlanmış. Binaların 28-30 yaşına geldiğini ve miyadım doldurduğunu düşünen Re/Max Uzman Emlak Gayrimenkul Danışmanı Tamer Balcı, “Eskiden Bayramoğlu’na ‘Küçük Amerika’ derdik. Sahili, sayfiye evleri ve mekanlarıyla eğlenceli bir yerdi. Ama son yıllarda çok göç aldı. Burası kozmopolit bir yer haline geldi. Elit olmaktan çıktı” diyor.

Binaların eskimesi, denizin kirlenmesi ve elit bir bölge olmaktan çıkmasının insanları Bayramoğlu’ndan kaçırdığını vurgulayan Balcı, yeni jenerasyonun artık Bayramoğlu’nu tercih etmediğini ve ailelerinden miras kalan evleri de satılığa çıkardığını söylüyor.

“ÜLKE BAYRAMOĞLU’NDAN YÖNETİLİRDİ”
Bayramoğlu Yuva Emlak’tan Gökçen Koşu, yarımadayı 1980’lere kadar Türkiye’nin yönetildiği yer olarak tanımlıyor: “Üst düzey bürokratların, sanatçıların, sanayicilerin, hukukçularının yazlıklarının bulunduğu son derece elit ve özel bir yerdi. Öyle ki burada bir daire sahibi olabilmek, Bağdat Caddesi, Suadiye’de cadde üstünden bir dükkan almaktan çok daha zordu. Ancak 1990’lı yıllardan sonra bu insanların yaşları 80’e dayandı. Gelemez oldular Zaten çoğu da vefat etti1. Gençlerse o dönemlerde başlayan Bodrum tutkusuyla burayı bıraktı. Zaten ekonomik durumları üst düzey olan bu yeni neslin çoğu da buradaki evini unuttu. Aklına gelen de zaman içinde satışa çıkardı.” Koşu’ya göre halen adada 100’ün üzerinde satılık ev bulunuyor.

65 BİN TL’YE DAİRE
Bayramoğlu’nu ada içi ve dışı olarak ayırmak gerekiyor. Bölgenin en popüler yeri ada içi, en popüler sitesi ise adanın giriş kapısına çok yakın olan Kastelli Sitesi olarak gösteriliyor.

Ada içinde fiyatlar dışarıya göre daha yüksek. Evlerin nitelikleri de farklı. Site tarzı bir yapılanma yok. Konutların yaklaşık yüzde 10’u müstakil villa ve yalılardan oluşuyor. Kalanlarsa apartman daireleri.

Daire fiyatları 65 bin TL’den başlayıp konumuna ve içinin temizliğine göre 110 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bahçe katları, üst katlara göre daha pahalı. Villalar 300-350 bin dolardan satılırken, yalıların fiyatları ise 700 bin dolardan başlıyor.

BAYRAMOĞLU’NA MARİNA
Herşeye rağmen gölge yatırımcıların gözdesi. Otel ve marina yatırımı için çok sayıda proje var. Konut fiyatları oldukça düşük. Bayramoğlu’nda Yapı Kredi Bankası’nın, Garanti Bankası’nın ve Emekli Sandığı’nın sosyal tesisleri bulunuyor. Son günlerde büyük grupların bu sosyal tesislere gözünü diktiği ve bölgeye marina yapmak için girişimlerde bulunduğu söyleniyor.

Yapı Kredi’nin ada içindeki tesisleri dışında iki arazisi daha var. Bankanın sosyal tesislerini Ülker Grubu aldı.

Koç Grubu da Tuzla ile Bayramoğlu arasında kalan eski Jeep fabrikasını satın aldı. Önümüzdeki dönemde Balyanoz Koyu’nda marina yapacağı, projeyi çizdirdiği belirtiliyor. Bayramoğlu’nun en büyük boş arazisi olan Dubai Şeyhi’nin yerinin de kısa süre önce sessiz sedasız el değiştirdiği belirtiliyor.

Bayramoğlu’nun tarihçesi
Marmara Denizi’ne uzanan küçük bir yarımada plan Bayramoğlu, 1950’lerin sonunda yerleşime açılmış. Halkın söylemiyle ‘Bayramoğlu Adası’, eski haritalarda Üç Burunlar Yarımadası olarak geçiyor. İstanbul’a yaklaşık 40 km uzaklıktaki Bayramoğlu, 19’uncu yüzyılın sonlarına ait bir haritada üzerinde yerleşim bulunmayan bir yanmada olarak görünüyor. Yarımadanın girişi ‘Han Yeri’, yarımada ‘Balyanoz’, kuzeyindeki koy ise ‘Balyanoz Limanı’ olarak tanımlanmış.

Aynı haritada, yarımadanın batısında Cebel Ahmet Kuyusu, girişine yakın konumda ise iki kuyu ve bir de havuz olduğu belirtilmiş. 1955 yılına kadar çayırlık alanlar ve beş küçük koydan ibaret olan bu ıssız yarımada, Necmettin Bayramoğlu’nun girişimleri sonucu yerleşime açılmış. Yarımadanın ‘Balyanoz’ olan adı ilgili bakanlığın kararıyla Bayramoğlu olarak değiştirilmiş. Bayramoğlu Sahil Mahallesi, ilk imar planı raporuna göre yarımada turistik bir dinlenme sitesi olarak planlanmış. Mehtap Koyu da ‘turistik saha’ olarak ayrılmış. Adanın diğer bölümlerinde ise ayrık nizamda bahçeli evler inşa edilmesine karar verilmiş.

1955-1970 yılları arasında gözde bir sayfiye yeri haline gelmiş. İmara açıldıktan sonra bahçe içinde 1-3 katlı 249 villa ve 51 yalıdan oluşan mimari dokusuyla Bayramoğlu, yeşil bir cennet görünümünde.

Para/Bülent EKİMCİ

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje