Batıda İstanbul’un Merkezine Doğuda Erzurum’a Odaklandı

Editör: SerMimar Tarih: 10 - Kasım - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

5yılda 6 bin konut inşa eden Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, konuttaki yeni rotasını açıkladı. Bundan sonra İstanbul’un çok merkezi lokasyonları kadar kentsel dönüşüme de ağırlık vereceklerini belirten Temel, Anadolu’ya yönelik de özel bir çalışma içinde olacaklarını söyleyerek, şehri Erzurum olarak açıkladı.

2012 yılında 450 milyon lira değerinde 1.500 konutu daha teslim edeceklerinin altını çizen Temel, öncelikle İstanbul’daki projelerini anlattı. 150 bin metrekarelik arsa stokları bulunduğunu belirten Temel, yeni proje rotaları olarak Yakacık, Pendik, Kartal, Fikirtepe, Silivri, Beylikdüzü, Şekerpınarı ve Kurtköy’ü gösterdi.

Bu projelerden ilki olan Işıl Rezidans’ın Yakacık’ta başladığını ve 6 bin metrekarelik arsada 100 daire inşa ettiklerini anlatan Temel, içinde ticari ünitelerin de bulunacağı projede satışa bayramdan sonra başlayacaklarını söyledi.Temel, projede dairelerin metrekaresini 2 bin 500 liradan satışa sunacaklarını ifade ederek, “Bu projede orta sınıfa hitap ediyoruz. Talep yüksek. Bir ayda satmayı planlıyoruz” dedi. Bir başka projelerinin Pendik’teki 44 dairelik Anka Butik olduğunu ifade eden Temel, şu ana kadar projenin yüzde 25’ini sattıklarını söyledi. Temel, hemen teslim projede fiyatların ise 110 bin liradan başlayıp 400 bin liraya kadar yükseldiğini açıkladı.

Soğanlık’a 30 katlı iki kule
Şaadet Temel, konut hamlesi kapsamında Soğanlık’ta hayata geçirecekleri Anka Kule’nin Mart 2012’de temelini atmayı planladıklarını anlatarak, 30 katlı iki kuleden oluşan projede 386 ev-ofis bulunacağını söyledi. İlk kez bu kadar yüksek bir projenin altına imza atacaklarına işaret eden Temel, “Yeni yapılan adliye binasının karşısında 14 bin metrekarelik arsada yapılan projede metrekare fiyatları 3 bin 500 lira olacak” diye konuştu.

İstanbul Avrupa yakasında ise Beylikdüzü’ndeki Bey 2023 Evleri olduğunu dile getiren Temel, 236 daireden oluşan projede dairelerin 198’ini sattıklarını vurguladı. Temel, bu projenin de aralık ayında teslim edileceğini belirterek, projede 99 bin liraya 1+1, 159 bin liraya da 3+1 daire alınabileceğini söyledi.

Projeler 100 yüz prim yapıyor
Genellikle inşaatları bitirdikten sonra satışa çıktıklarını vurgulayan Temel, şunları söyledi: “İlk projelerimizde arsa sahibiyle paylaşımı yüzde 17 üzerinden kurduğumuz için fiyatlarımızı da uygun tuttuk. Daireler, yüzde 100 prim yaptı. Mesela Çayırova’da 2006’da 45 bin liraya sattığımız evler şimdi 115 bin lira. Ankaryum’da geçen yıl 50 bin liraya sattığımız evler şimdi 100 bin lira. Tesadüf müdür bilmem ama bizim konut yaptığımız bölgeye TOKİ girmiyor.”

Doğuya 6 bin konut
Şaadet Temel, hayata geçirecekleri en büyük projenin Erzurum’da olacağını ifade ederek, kentte 330 bin metrekarelik arsa üzerinde Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte 6 bin konut, AVM ve otelden oluşan karma bir projeyi hayata geçireceklerini açıkladı. ‘Erzanka’ adındaki projeye Mart 2012’de başlamayı planladıklarını anlatan Şaadet Temel, “Eski Et Balık Kurumu’nun yerinde yapacağımız proje Erzurum’u tümüyle değiştirecek. Bölgenin en iyi projesi olacak. Etap etap yapacağımız projeyi dört yılda tamamlayacağız. İçinde spor, gezi ve etkinlik alanları bulunacak” dedi.

Dönüşüme Kartal ve Fikirtepe’den başlıyor
Kentsel dönüşüm için rotayı Kartal olarak gösteren Şaadet Temel, stadın üzerindeki 100 dairelik Eczacıbaşı Blokları’nı yıkıp yenisini yapacaklarını söyleyerek, “400 dairelik projenin 200 tanesini hak sahiplerine vereceğiz. Projeyi aralık başında satışa sunacağız. Burada da metrekaresi 3.200 lira olacak” açıklamasını yaptı. Temel, Fikirtepe’de de arsa sahipleriyle anlaştıklarını belirterek, kısa sürede orada yapacakları projeyi de açıklayacaklarını söyledi.

‘Üsküdar Harem arasında görürsenİz bİrkaç katı değİl, hepsini yıkarız’
Astay CEO’su Atilla Öztürk, İstanbul siluetini bozdukları nedeniyle eleştirilen ‘Onaltıdokuz İstanbul’ projesini, “Üsküdar ile Harem arasında deniz seviyesinden yapıyı görebilirseniz birkaç katı değil, hepsini yıkarız” sözleriyle savundu

Nisan 2010’da temeli atılan ve Zeytinburnu’nda sahip olduğu konumla göreceği İstanbul silueti nedeniyle dikkatleri üzerine çeken Onaltıdokuz İstanbul projesi, bugünlerde tam da bu nedenle eleştirilerin merkezinde duruyor. En son tartışmalara Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılarak, “Bu projenin silueti olumsuz etkileyeceğini, tarihi sur duvarlarına çok yakın olduğunu bir uyarı yazısıyla belirttim” dediği proje için en son açıklama yapan isimlerden biri de Astay Gayrimenkul CEO’su Atilla Öztürk oldu.

‘Arada kilometreler var’
Mart 2012’de hizmete açmaya kararlı oldukları projenin silueti etkilemediği konusunda ısrarlı. Tartışmayı başlatan fotoğraflar için, “Bugün 100 metreye yükselirseniz, İstanbul’da pek çok şeyi aynı zeminin arkasında görebilirsiniz. Ama, bu, doğru bir görüntü değiltir.Doğru bir silüet fotoğrafı için deniz seviyesinden insan gözünün görebileceği bir açıdan görüntü almanız gerekir. Bu seviyeden baktığınızda bizim projemizin siluetin içinde yer almadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Proje sahamızla siluet diye tanımlanan Sultanahmet ve Ayasofya arasında yaklaşık altı kilometrelik mesafe bulunuyor” diye konuştu.

Tartışma üzerine yaptırdıkları profesyonel çekimlerle bunu doğruladıklarını ifade eden Öztürk, fotoğrafların sonuçlarına göre, Üsküdar’da deniz seviyesinden 50 metre yüksekliğe, Haydarpaşa Salacak’tan 30 metre yüksekliğe kadar projenin görünmediğini ifade etti. Öztürk, şu iddiayı ortaya koydu: “Üsküdar’dan Harem’e kadar tarihi silueti eksen alan Süleymaniye ile Sultanahmet arasında insan gözünün gördüğü bir yapı söz konusu olursa yıkacağız.” Öztürk, ancak aksi halde ortaya konulan 15 katın traşlanması gibi hiçbir öneriyi gündemlerine almayacaklarını vurguladı.

‘İmzaların çoğu İBB’den’
Atilla Öztürk’ün altını çizdiği bir diğer nokta da projenin onaylanma aşamasında yüzde 95’i İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) olmak üzere 458 imzaya sahip olması yönünde oldu. Tartışma başladığında ise kaba inşaatı neredeyse tamamlanan binanın yüzde 85’inin de satıldığını belirten Öztürk, tarihi yarımada içinde kaldıkları eleştirilerini, “Bizim projeyi geliştirdiğimiz yerde daha önce bir fabrika vardı. Bunu bir kenara bıraksak bile, tarihi yarımada bandının dışında olduğumuz net bir şekilde ortadadır” sözleriyle yanıtladı.
Siluetle ilgili tüm tartışmalara rağmen hukukta silüetle ilgili bir düzenlemenin olmadığına da dikkat çeken Öztürk, gerçekleştirdikleri akademik çalışmaya işaret ederek, şöyle konuştu: “Bu tartışma sonrasında pek çok akademisyenden bir siluet tanımı istedik. Herkesin tanımı farklıydı. Bu durumda, hangi pozitif hukuk içinde siluet, nasıl korunabilir?”

İNŞAATIN YARISI YER ALTINDA
Onaltıdokuz İstanbul, her biri 27, 32 ve 36 katlı üç kuleden oluşuyor. 27 katlı kulenin yüksekliği 106.10 metre. 32 katlı olanın yüksekliği 123.60 metre olarak belirlenirken, 36 katlı kulenin boyu ise 137.60 metre. 154 bin 203 metrekare inşaat alanına sahip projenin 79 bin 956 metrekaresi yer üstündeki kulelerden ve 74 bin 247 metrekaresi ise yer altındaki yapılardan oluşuyor.

Depreme karşı ahşap ev önerisi
Ulusal Ahşap Birliği Başkanı Prof. Dr. Nurgün Erdin, deprem kuşağında bulunan Türkiye’de en güvenli yapıların ahşap yapılar olduğunu öne sürdü. Türkiye’de özellikle yeni yapılarda ahşap malzemelerin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Erdin, özellikle ABD ve Orta Avrupa’da çok tercih edilen ahşap yapıların Türkiye’de avantajlarının çok fazla bilinmediğini söyledi. Depremle yaşamaya mecbur olan Türkiye’de ölü sayısını azaltmanın yolunun hafif ve az katkı bina yapmaktan geçtiğini kaydeden Erdin, gelişmiş ülkelerde ahşap kapalı spor salonundan, binalara, tek evlere, köprü ve kültür merkezlerine kadar birçok yapının ahşap olduğuna işaret etti. Erdin, Van depreminin ardından özellikle İstanbul’da depreme dayanıksız yapıların gündeme geldiğine de belirterek, “Depreme dayanıklı malzeme seçiminde ahşam malzemelerin de mutlaka yer alması gerekiyor. İstanbul’da Zekeriyaköy gibi yerlerde ahşap malzemeler kullanılabilir” dedi.

Gerçek mekânları sanal ortamda gez
Gerçek yapılarda sanal ortamda gezmek mümkün hale geldi. Yellow Medya’nın 3DLocationEarth ile gerçekleştirdiği uygulamayla AVM’ler, işyerleri ve restoranları gezmek mümkün olacak. Yellow Medya Genel Müdürü Trevor Nadeau, “Google Earth üzerinden sunulan bu yeni nesil tanıtım ve pazarlama modeli, firmalar açısından çok önemli avantajlar sağlıyor. Başta turizm, gayrimenkul, eğitim, sağlık, otomotiv, perakende ve AVM’ler olmak üzere tüm sektörlerde uygulanabilir ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekecek benzersiz bir teknolojiye sahip” diye konuştu.

Türkiye’nin gayrimenkul ödüllerinde 3. buluşma
Arkitera Mimarlık’ın ilk kez 2008’de düzenlediği ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü 2012 için başvurular başladı. 28-29 Mart tarihleri arasında ‘Kentsel Kalite için Diyalog’ teması altında düzenlenecek ArkiPARC 2012 kapsamında sahiplerini bulacak ödül ile fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumların onurlandırılması amaçlanıyor. Konut, ofis, otel, alışveriş merkezi, alternatif yatırımlar ve marka kullanım olmak üzere altı kategoride geliştirici ve mimarlara verilecek ödüle başvurabilcek projelerin inşaatının son beş yılda tamamlanması gerekiyor. Ödül için son başvuru tarihi ise 31 Ocak 2012. Ödüller 29 Mart 2012 Perşembe günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek bir törenle sahiplerini bulacak.

Bomonti’den yeni ofis anlayışına 30 katlı katkı
FerYapı ve Sinpaş GYO ortaklığı ile İstanbul’un önemli ticaret merkezlerinden biri olarak kabul edilen Şişli Bomonti’de yükselen iTower Bomonti, A+ yeni ofis konseptinin tüm özelliklerini yansıtacak şekilde tasarlandı. Açıklamaya göre, 30 katlı tek blokta, her katta 60 ile 800 metrekare arasında değişen 206 ofis ve yedi ticari alanın bulunduğu projede alışveriş merkezi, spor merkezi, back office – concierge hizmetleri, ortak toplantı salonları, özel yemek salonları, VIP lounge, VIP karşılama, hobi salonu, vale parking, arşiv odası, donanımlı güvenlik, depolama alanları, IT hizmetleri gibi donatılar bulunuyor. Ortak kullanıma sahip kat bahçeleri de olan proje, Çağlayan’daki Avrupa’nın en büyük Adliye Sarayı’na da yakın bir mesafede bulunuyor. Projede metrekare fiyatları 4 bin 300 ila 7 bin dolar aralığında.

35 bin liralık indirim yapılması mümkün
Ukra İnşaat, ‘fırsat sitesi’ Markapon ile yeni bir kampanyaya imza atıyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre Ukra City, Hane Plus, Han Plus ve Sedai Plus projelerindeki ev, ofis, mağaza ve home ofisler için yüzde 7’ye varan indirim imkânı sunuluyor. Kampanyaya katılmak isteyenler, 15 Kasım tarihine kadar Markapon.com ve Gittigidiyor.com sitelerinden 500 liradan başlayan fiyatlarla indirim çeklerini alabiliyor ve 35 bin liraya kadar indirim hakkına sahip olabiliyor. Kampanya ile Markapon’un 7.5 milyonun üzerindeki fırsat takipçisi, Ukra İnşaat projelerinden özel indirim fırsatı satın alabiliyor. İndirim çeklerini alan katılımcılar Ukra İnşaat satış ofisine giderek dairelerini, mağaza veya ofislerini beğenerek alım tutarına göre yüzde 7’lere ulaşan özel Markapon indiriminden anında faydalanabiliyor.

Konut teslimine kadar kirayı kendisi ödeyecek
Makrom Yapı, başlattığı kampanyayla geliştirdiği projeden ev almak isteyenlere 30 aya varan sürelerle kira ödüyor. Açıklamaya göre, 30 Kasım’a kadar sürecek ‘Ev Sahibim Olur musun?’ adındaki kampanya, firmanın gerçekleştirdiği tüm konut projelerinden ev satın alanlara anahtar teslimine kadar 500 ile 1.200 lira arasındaki kira ödenecek. Bu kampanyadan faydalanmak isteyenlerin sahibinden.com’da satışa sunulan kiracı paketlerinden satın almaları gerekiyor. Kampanya kapsamında Makromcity projesi için 12 ay boyunca 1+1 daireler için 900 lira, 2+1 daireler için 1.100 lira ve 3+1 daireler için 1.200 lira kira ödeniyor.

Yavuz Karaman/EMLAK – Milliyet

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje