Reklamı Kapat

Banyolarda Hastalara Özel Düzenlemeler!

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Banyolar ülkelerin kültürel farklılıklarına göre değişik mekanlar. Batılılarda klozet ve lavabo banyo bir arada oluyor. Amerika’da klozet de banyo içerisinde.. Bizde kopyacılık başladı başlıyalı böyle yapan mimar ve müteahhitler var. Oysa biz hela ile banyoyu birarada asla bulundurmayız.

Şimdilerde özellikle Hac farizasını yerine getiren Müslümanlar, orada yararını gördükleri “klozeti evlerine de sokmaya başladılar. Yaşlılar ve hastalar için gerekli olduğunu düşünüyorlar. Oturup kalkmalarda zorlanan hasta ve yaşlılar kadar hamileler için de klozet yayarlı olmakta. Fakat klozette taharet sıkıntısı çekilmesi, tedirgin ediyor. Bunun da çaresini buldular. Taharet hortumları da giderek yaygınlaşmaya başladı. Duşakabinler en pratik banyolar olarak görülüyor. Fakat onların sıkıntısı, evde yaşlı ve hastalar olduğunda ortaya çıkıyor. Yaşlı ve hastalara duşakabin içinde yardımcı ulunamıyor. Üzüntülere yol açıyor.

Öte yandan banyo zemininin ıslak ve kaygan olmamasını sağlaması yönünden duşakabinler yaşlı ve hastalara faydalı oluyor.

Öte yandan banyolarda yer kaplama malzemeleri arasında; halı, sert ağaç, laminat kaplama, işlenmiş ahşap, taş, vinil ve seramik vardır. Ancak bunların içinde en yaygın kullanılan malzeme seramiktir. En iyi banyo kaplaması olarak tanımlanır. Mekana ağırlık katar, su geçirmezdir ve diğer malzemelerden ucuzdur. Kolay temizlenir. Ancak kaygan bir yüzeye sahip olması dezavantajlarındandır.

Akit

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje