Reklamı Kapat

Bankalara İbraz Edilen Çeklerin Sayısı Azaldı

Editör: SerMimar Tarih: 19 - Temmuz - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yılın ilk yarısında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı %3 azaldı

bankalara-ibraz-edilen-ceklerin-sayisi-azaldi

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Haziran ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre; 2016 yılının ilk yarısında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı geçen yıla göre %3 oranında azalarak 10,8 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı %9 oranında artışla toplam 345 milyar TL’ye ulaştı.

Aynı dönemde, parasal tutarı 13 milyar TL’yi bulan 385 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çeklerin adedinde %7 artış yaşanırken, tutarı aynı seviyede kaldı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 1,8 milyar TL tutarındaki 64 bin adet çek daha sonra ödendi.

Yılın ilk altı ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,3 puanlık artışla %3,6 ve tutar bazında 0,3 puanlık azalışla %3,8 olarak gerçekleşti.

Haziran ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa izledi.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %15,8 oranla Hakkari oldu. Hakkari’yi sırasıyla, %11,8 ile Ardahan, %9,7 ile Kırşehir, %8,8 ile Niğde ve %8,7 oranla Iğdır takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Karabük, Aksaray ve Tunceli olarak sıralandı.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje