Reklamı Kapat

Bakanlığın SİT Raporu Ayvalıklıları Ayaklandırdı

Editör: SerMimar Tarih: 2 - Şubat - 2017
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın iki yıl önce Ayvalık genelinde yaptığı SİT’lerin yeniden değerlendirilmesi çalışmasının sonucu endişe yarattı.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın büyük bölümü yapılaşmaya açılırken, Cennet Tepesi sırtlarına da imar izni veriliyor. Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık ve adaların Tabiat Parkı yasalarına göre korunması gerektiğini söyledi. Yerel yönetim ve korumacı çevreler, SİT’lerin kaldırılıp, Tabiat Parkı’na imar izni verilmesini, kentin talana açık hale getirileceği şeklinde yorumladı.

İMAR İZNİ VERİLİYOR

Ayvalık Belediye Meclisi’nin şubat ayı olağan toplantısında ilk madde olarak gündeme alınan bakanlığın ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’ Başkan Rahmi Gençer tarafından meclis üyelerinin görüşüne açıldı. Ayvalık Hürses gazetesinin haberine göre “Kentimiz için hayati bir konu” diyen Başkan Gençer, şunları söyledi:

“Yasa ile korunan Ayvalık Tabiat Parkı ve 22 ada üzerinde Çevre Şehircilik Bakanlığı SİT irdelemesi yaptı. Mutlak koruma, nitelikli koruma ve sürdürülebilir koruma alanı olarak üçe bölünmüş olan bölgenin önemli kısmına imar izni veriliyor. 17 Şubat tarihine kadar itirazlarımızı bakanlığa bildireceğiz. Kamuoyunun bilgilenmesi açısından herkes fikrini söylemeli. Ben ve CHP grubu arkadaşlarım, Tabiat Parkı’nın kırmızı renkteki mutlak koruma alanı olarak kalmasını savunuyoruz. Parkımızın kesinlikle imara açılmasını istemiyoruz. Cunda boğazının girişi, Cunda’nın arka sırtları, Birinci ve İkinci köyler ile Maden Adası karşısına plan yapılıp imara açılabilecek. Benim önerim, imar komisyonunun her partiden katılacak üyelerle genişletilip burada değerlendirilmesidir. Daha sonra olağanüstü toplantı ile yeniden tartışalım.”

SİYASİ DEĞİL, AYVALIK MESELESİ

Komisyona katılan AKP’li Üye Sinan Oğuz Başkurt, “Bu mesele siyasi değil, Ayvalık meselesidir. 1994 yılında Ayvalık hangi gerekçelerle SİT ilan edildi, bugün hangi gerekçelerle kaldırılmak isteniyor. Buna bakalım. Yanlışlık neyse ortaya çıkarıp, dosya halinde bakanlığa sunalım” dedi.

Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Ayvalık’ın korunması için eylemsel ve hukuksal mücadeleye hazır olduklarını vurguladı. Ayvalık Tabiat Derneği Temsilcisi Piraye Nayman da, SİT değişikliklerindeki çelişkilere dikkat çekti. Nayman, “Tabiat Parkı’nda en son yirmi yıl önce bilimsel bir çalışma yapılmış. Yeni düzenlemede Tavuk, Çiçek, Yerlice, Pınar ve Çıplak adaların koruması düşürülmüş. Yan yana iki adaya farklı statü uygulanmış. Asıl bu çelişkilerin üzerinde durmalıyız. Buralarda bir hazırlık var. Değişikliklerin tamamı el değiştiren araziler üzerinde yapılması manidar” dedi. Ayvalık Belediyesi’ne ‘gizli’ ibareli gönderilen yazının daha öncesinde emlak şirketlerinin eline ulaştığı da iddia ediliyor.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje