Reklamı Kapat

“Sur’da AVM ve Yüksek Katlı Binalar Yapılmayacak”

Editör: SerMimar Tarih: 2 - Eylül - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölgede hasar gören binalara ilişkin açıklama yaptı. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde alışveriş merkezleri ve yüksek katlı binalar yapılmayacağını söyledi.

bakan-ozhaseki-surda-avm-ve-yuksek-katli-binalar-yapilmayacak

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yeniden inşaası konusunda “Orada koruma amaçlı imar planı var” diyen Özhaseki, “Bu koruma amaçlı imar planı dışında bir şey yapılmayacak. Hiçbir şekilde burası kimseye peşkeş çekilmeyecek, alışveriş merkezleri yapılmayacak, yüksek katlı konutlar yapılmayacak” dedi.

Doğu ve Güneydoğu’daki çalışmalar konusunda, “İnsanlar oluşturacağımız sitelere taşınsınlar, derme çatma evlerde oturmasınlar istiyoruz. Site mantığı doğudaki insanın geleneksel yaşamına aykırı gelebilir diye bir düşünce oluşabilir. Öyle yerler hazırlıyoruz ki çok geniş caddeler, içerisinde yeşil alanlar, balkonları çok geniş tutarak adeta otel gibi veya yatak odası gibi kullandıkları geniş balkonlar” şeklinde konuştu.

Çatışmada hasar gören ilçelerle ilgili olarak da “Çok ciddi çatışma yaşanan ve şehirlerde hasar bırakan, yüzlerce evlerin yıkıldığı ilçe sayısı 7 olarak görünüyor. Ortalama yuvarlak bir rakam söyleyeyim. Bu 7 ilçede 30.000 kadar konut yapmamız lazım. Bu konutları da hak sahiplerine dağıtmamız lazım.” dedi.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje