Reklamı Kapat

Bakan Çelik: 100 Bin İşçi Arıyoruz Ama Çalışan Yok

Editör: SerMimar Tarih: 2 - Eylül - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İşsizlik rakamlarındaki gerileme sevindirirken, Bakan Çelik, açık iş sayısının 100 bine yaklaştığını söyledi. Çelik, ‘Hedefimiz işin içindeki işsizliği eritmek’ dedi.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Faruk Çelik, iş, işkur, işsiz

Yıllardır işsizlik sorunuyla boğuşan Türkiye, son dönemde olumlu çalışmaların meyvelerini toplamaya başlarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçen yılın Temmuz ayında 52 bin olan açık iş sayısının, bu yıl 100 bine yaklaştığını bildirdi. Son işsizlik verilerine göre Mayıs döneminde Avrupa Birliği genelinde yüzde 10.4 olan işsizlik oranının Türkiye’de yüzde 8.2’ye indiğini söyleyen Çelik, bu rakamın 2002’den beri yakalanan en düşük işsizlik seviyesi olduğunu belirtti.

İŞ VAR İŞÇİ YOK!

İŞKUR kayıtlarına göre, Temmuz ayında açık iş sayısının 100 bine yaklaştığını anlatan Çelik, sayının artmasında iş ve meslek danışmanlarının etkisi olduğunu kaydetti. Hedefin var olan işin içindeki işsizliği eritmek olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu: “Artık hiçbir işveren ‘işçi bulamıyorum’ dememeli ya da mevcut iş varken hiçbir iş arayan ‘iş bulamıyorum’ dememelidir. Kim nerede, ne şekilde iş veya çalışan arıyorsa hemen kendine uygun işi ve çalışan adayını bulabilmelidir.”

YANLIŞ YAKLAŞIM

“Ülkemizde işçi sayısının artmasının başka bir nedeni de, iş arayanların kendilerine sunulan fırsat ve imkanları yeterince iyi değerlendirememesidir. ‘Ne iş olsa yaparım’ anlayışı ne kadar yanlışsa, ‘ne iş olsa yapmam’ yaklaşımı da o derece yanlıştır. İradi işsizlik olgusu, ülkemizde işsizliğini hala daha yüksek oranlarda seyretmesinin nedenleri incelenirken dikkate alınmalıdır.”

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje