Reklamı Kapat

Bağ Evi, Çiftlik Evi İmar İzni Alma, Yönetmelik

Editör: SerMimar Tarih: 6 - Mayıs - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Normal konut inşaat izninin bulunmadığı yerlerde özel izinle yapılmış veya yapılabilecek ev anlamına gelmektedir.

Biraz daha anlaşılabilir bir şekilde incelemeye çalışalım : İmarsız büyük bir arazi düşünelim. Bu arazinin vasfı tarla veya zeytinlik veya başkaca bir şey olabilir. Peki bu büyük yerde imar izni olmadığına göre acaba üzerine herhangi bir konut yapabilir miyiz?

Bunun için bağ evi uygulamasından faydalanabiliriz. Bağ evi izni, imar uygulamasının olmadığı arazilere çiftlik evi niteliğinde konut yapılabilmesi için alınan özel bir izindir. Burada bazı sınırlamalar mevcuttur.

Örneğin, arazinin toplam alanının en fazla % 5 kadarına bağ evi yapabilirsiniz. Peki araziniz 10.000 m2 ise 500 m2 ev yapabilir miyiz ? Hayır, yapılamaz. Çünkü bu hedef anlamındaki bağ evi kavramının çok üzerindedir. Dolayısıyla yapılacak evin kullanım alanı, yaklaşık olarak 250 m2 yi geçemez.

Verilen örnek, sadece genel bir örnektir. Bağ evinin yapılacağı yerde, ilgili makam tarafından (belediye vs.) izin alınarak yapılır ve ilgili kurallar genel hükümlerince uygulanır.

Alınan izin sonrasında, dilediğiniz nitelikte bir bağ evi yapmanız mümkündür.

DİKKAT, istenilen her yere bağ evi izni verilmez. Her boş araziye, zeytinliğe, tarlaya bağ evi izni verilir diye kesin bir hüküm yoktur. Mutlaka ve mutlaka bağ evi izninin alınması, ilerleyen zamanlarda kaçak konut pozisyonuna düşmemek için gereklidir.

Aranan Kelimeler:

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje