Reklamı Kapat

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nde 20 Mezar Bulundu!

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Aralık - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’ni turizme kazandırmak için yapılan çalışmalarda bir kilise içerisinde çocuk ve yetişkinlere ait 20 mezar bulundu…

Kapadokya bölgesine gelen turistlerin son yıllarda büyük ilgi gösterdiği Saratlı beldesinde, Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’ni turizme kazandırmak için yapılan çalışmalarda bir kilise içinde 20 mezar bulunurken, bir kadın ve erkeğin ise aynı mezar içine üst üste konulduğu belirtildi.

Aksaray’ın Gülağaç ilçesine bağlı Saratlı beldesindeki Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’ni turizme kazandırmak için çalışmalar devam ediyor.

Gülağaç Kaymakamı Harun Yücel, Aksaray Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan, Aksaray Müze Müdürü ve Aziz Mercurius Yeraltı Şehri Kazı Başkanı Yüksek Sanat Tarihçisi Yusuf Altın ile Saratlı Belediye Başkanı Nedim Uğuz çalışmaları yerinde inceledi.

Gülağaç Kaymakamı Harun Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada,Gülağaç’ın Kapadokya’nın saklı kalmış hazinesi olduğunu belirterek, ”Yeraltı şehirleri, Sofular Vadisi, Demirci evleri, Roma yolu, Güvercinkayası ören yeri, Kapadokya’nın ilk köyü olan Aşıklı Höyük ve Kapadokya’nın kalbinin ortaya çıktığı krater gölü Narlıgöl gibi eşsiz güzellikleriyle Gülağaç, Kapadokya’nın saklı kalmış hazinelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu zenginliklere Kapadokya’daki diğer yeraltı şehirlerinden farklı özelliklere sahip yeni bir yeraltı şehri daha ekleniyor” dedi.

Aksaray Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan ise Aksaray’ın kültür ve turizm şehri olduğunu belirterek, 20’nin üzerinde yeraltı şehrine sahip olduklarını kaydetti.

Kapadokya bölgesinde Hıristiyanlık döneminin en gizemli bölgesinin Aksaray olduğunu ifade eden Doğan, ”Saratlı’daki bu yeraltı şehriyle birlikte turist sayımızda artacak. Yerli ve yabancı turistlerin çok rağbet ettiği bir yer olan Saratlı, Gülağaç ve Güzelyurt’la birlikte önemli bir destinasyona ev sahipliği yapmakta. Aksaray, doğa, tarih, kültür ve termalle birlikte turizmde önemli yerlere gelecektir” diye konuştu.

Aksaray Müze Müdürü ve Aziz Mercurius Yeraltı Şehri Kazı Başkanı Yüksek Sanat Tarihçisi Yusuf Altın da, Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’ndeki çalışmaların yaklaşık bir aydır devam ettiğini anlatarak, şunları kaydetti:

”Aziz Mercurius Milattan sonra 225 – 250 yılları arasında yaşamış bir komutandır. Kendisi Roma İmparatorluğu zamanında Kapadokya bölgesinde doğmuş, Hıristiyan olduğunu açıklaması üzerine de kral tarafından Kapadokya’ya sürgüne gönderilmiştir. Bu bölgede kafası kesilerek cesedi de Mısır’a gönderilmiştir. Bizde Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nde kazılara başladık. Kazılarda ilk önce alt kısımdaki ‘Develik’ olarak tabir edilen Anadolu Selçuklu ve Osmanlı döneminde kervanların konakladığı bir mekandan temizlik çalışmalarına başladık. Ve geçiş yollarını takip ederek şu anda bulunduğumuz kiliseye geldik. Bir aydır süren çalışmalar 5 uzman 25 işçiyle yoğun olarak devam ediyor.”

KİLİSEDEKİ MEZARLAR
Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nin çıkışında bir kilise bulduklarını vurgulayan Altın, şöyle devam etti:

”Kilise geç dönemlere kadar kilise olarak kullanılmış. Kiliseyi bulduğumuzda kaba pislikle dolmuştu ve temiz değildi. Burayı temizlediğimizde kilisenin tabanındaki mezarlıkla karşılaştık. Çocuk ve yetişkinlerden oluşan 20 mezarı açarken, çoğunda iskeletle karşılaştık. Bununla ilgili olarak bakanlığımızdan antropologları istedik ve gerekli güvenlik, koruma tertibatını aldık. Kilise içindeki mezarlardan birinde bir erkek ve kadın aynı lahit içine konulmuş. Kemik yapılarından bunu anlamaktayız. İlginç olanı ise ikisinin de üst üste konulmasıdır. Bunu antropologlar inceleyecek. Ölüm şekillerini ve özelliklerini ortaya çıkaracaklar.”

AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje