Reklamı Kapat

Avrupa’da En Fazla AVM Türkiye’de Açılıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 22 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği (ICSC), 35 senedir Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezlerini seçerek ödüllendiriyor. Avrupa’da en fazla yeni AVM’nin açıldığı ülke Türkiye, en geriden geldiği AVM yarışında, sayı ve kalite olarak en önlerde yer alıyor…

Alışveriş merkezleri arasında en saygın yarışma olan Avrupa Alışveriş Merkezleri Ödülleri 2012 yılı yarışmasında jüri başkanlığına Türkiye’den Avi Alkaş getirildi…

Alışveriş merkezlerine danışma ve kiralama hizmeti veren Jones Lang LaSalle’nin Türkiye başkanı da olan Avi Alkaş, 6 yıldır bu yarışmada jüri üyesi başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu. Yurtdışında ‘Bay Türkiye’ olarak tanındığını belirten Avi Alkaş, jüri başkanı olmasını, “Türkiye’deki AVM’lerin Avrupa’dakilerle eşdeğer tutulması ve Türkiye’nin, Avrupa’da AVM hakemliği yapması.” olarak yorumladı.

Türkiye’deki seçim sonuçlarının yabancı iş çevrelerinde nasıl değerlendirildiğine ilişkin olarak ise Avi Alkaş şu açıklamayı yaptı: “Tabii yurtdışında herkes seçim sonuçlarını soruyor. Ben istikrarın sürecek olmasının olumlu karşılandığını gözledim konuştuklarımda, tartıştıklarımda. Türkiye, büyüme çizgisini sürdürecek olmasıyla, özellikle yatırımcı kesiminden daha çok ilgi görecek. Bu hafta ve önümüzdeki hafta yatırımcı gruplar İstanbul’a geliyor.”

Merkezi Amerika’da bulunan Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği (ICSC), 35 senedir Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezlerini seçerek ödüllendiriyor. Türkiye ise ilk AVM’ye 1988 yılında devletin yaptığı Galeria ile sahip olurken, ilk özel AVM Akmerkez ile 1993’te tanıştı. Ancak AVM’ler o kadar hızlı gelişti ki bugün sayıları İstanbul’da 92’ye, ülke genelinde 279’ya ulaştı. Avrupa’da en fazla yeni AVM’nin açıldığı ülke Türkiye, en geriden geldiği AVM yarışında, sayı ve kalite olarak en önlerde. Bu yıl yarışmaya başvurular temmuz ayında başlayacak ve eylüle dek sürecek.

Avi Alkaş’ın açıklamasına göre normalde AVM’ler kapı giriş sayısı, kiralar ve kiracıların kazançlarını gizli tutuyor. Fakat gönüllü olarak bu yarışmaya başvurduğunda bütün bu bilgileri jüriye açıyor. Alkaş, bu açıklığı, “AVM’ler jüriye röntgenini veriyor.” sözüyle ifade etti. Avrupa yarışmasına 2 yaşını geçmemiş veya kendini yenilemiş AVM’ler katılabiliyor. Dolayısıyla her AVM’nin bir kez bu yarışa katılma şansı bulunuyor. 2011 ödülü için 29 AVM yarışmaya katıldı ve bunlardan 18’i finalist oldu. Finalistlerden 5’i ödül ve 4’ü mansiyon aldı. Ödüller, geçtiğimiz çarşamba günü Paris’te verildi. 2011 yarışmasına Türkiye’den 5 başvuru oldu ve bunlardan 2’si finale kaldı. Türkiye’den Rönesans Grubu’na ait İstanbul Kozzy de gecede ödül aldı. Forum İstanbul da finalistler arasındaydı. Marmara Forum ise 2012 yarışmasına katılacak. Bugüne kadar bu yarışmada Türkiye’den Galeria, Akmerkez, Armada, Kanyon, İstinye Park, Panora, Forum Mersin, Ümraniye Meydan, Optimum ve Kozzy AVM ödül aldı.

Avi Alkaş başkanlıktan sonra jüri üyeliğini bırakırken, yerine Türkiye’den eski AMPD Başkanı Nuşin Oral’ın jüri üyeliğine getirilmesi bekleniyor.

Zaman

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje