Reklamı Kapat

Almanya’da İnşaat Sektörü Canlandı

Editör: SerMimar Tarih: 30 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Almanya’da inşaat sektöründe yaşanan canlanma, yüksek kiralardan muzdarip kiracılar için umut oldu.

almanyada-insaat-sektoru-canlandi

Almanya’da inşaat sektöründe yaşanan canlanma, yüksek kiralardan muzdarip kiracılar için umut oldu. Federal hükümetin hazırladığı son araştırmayı değerlendiren uzmanlar, sektörün bu şekilde yol almaya devam etmesi halinde kiraların orta ve uzun vadede ucuzlaması da mümkün görünüyor.

Almanya’da geçen yıl inşa edilen yeni konutların sayısının yüzde 7,4 oranında arttığı ve bir önceki yıla göre 245 bin fazla olduğu ortaya çıktı. Bu da kiraların normal seviyeye inmesi adına umut ışığı olarak değerlendiriliyor.

Koalisyon hükümetinin istatistiksel verilere dayanarak hazırlattığı rapor, yeni inşaatlara verilen ruhsatlarının son üç yılda belirgin şekilde arttığını gösteriyor. Hatta rakamın 2012 yılında yüzde 7,4 oranında arttığı ve önceki yıldan 245 bin fazla olduğu belirlendi.

Bu da uzmanların geçen yıl için 193 bin olarak tahmin ettiği yeni konut ihtiyacının yaklaşık 50 bin üzerinde bir rakama ulaşıldığını gösteriyor.

FEDERAL İNŞAAT BAKANI: GİDİŞAT OLUMLU

Ancak diğer yandan kiraların yine de artmaya devam ettiğine dikkat çeken Federal Ulaştırma ve İnşaat Bakanı Peter Ramsauer, bilhassa metropollerde daha fazla konut inşa edilmesine ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

Bild gazetesine konuşan Ramsauer, “Ruhsat sayısının artmış olması olumlu bir işaret. Konut piyasası ağır bir tanker, ancak gidişatın olumlu bir ivme kazandığı aşikar.” diye konuştu.

KİRALARDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Öte yandan Focus dergisi tarafından yapılan bir araştırma ise Almanya’da ev kiraların artamaya devam ettiğini gösterdi.

“Immobilienscout24.de” adlı emlak portalı tarafından 78 şehirde yapılan araştırma bu şehirlerin 74′ünde kiraların yükseldiğini gösterdi.

Haftalık ekonomi dergisi Wirtschaftswoche ise 125 Alman şehrini karşılaştırdığı haberinde, kiraların ortalama yüzde 5,3 oranında arttığına dikkat çekti.

CİHAN

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje