Sektörel Haberler

Akın İpek’in Malikanesine Kayyumlar Kondu

Akın İpek’in villasının da bulunduğu, İncek’teki malikâne kayyuma geçti. İpek ailesinden taşınmazlar için kira istenecek.

akin-ipekin-malikanesine-kayyumlar-kondu

Ankara İncek’teki dev malikâne ve Koza İpek Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Akın İpek’e ait lüks villa kayyuma geçti. Lüks konutların kayyuma atanan şirketler üzerine kayıtlı olduğu belirtildi. Kayyum heyetinin İpek ailesinin kullandığı villa ile ilgili, “emsal kira” tespitinde bulunarak, kira talep edeceği öğrenildi. Malikâne ve villayı koruyan güvenlik görevlileri ile hizmet için kullanılan 23 araç geri çekildi. Şirket üzerine kayıtlı bulunan kredi kartları da iptal edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 5. Sulh Ceza Hakimliği, Akın İpek’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Koza İpek Holding ve bünyesindeki 22 şirkete kayyum atanmasına karar vermişti. İtiraz üzerine bu şirketlerden 4’üne kayyum atanması kararı kaldırılırken, 18 şirkette atanan kayyum heyetinin göreve devam etmesi kararlaştırılmıştı. Kayyum yönetimindeki şirketler ticari faaliyetlerini sürdürürken, Akın İpek hakkında başlatılan soruşturma devam ediyor.

Akın İpek ve aile fertlerine ait tüm taşınmazların ve yine bu kişilerce kullanılan kredi kartlarının önemli bir bölümünün kayyum atanan şirketler üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Bu taşınmazlar arasında İpek ailesinin kullandığı, İncek’te bulunan bahçeli lüks villasının da yer aldığı öğrenildi. Kayyum heyetinin bu villa ve taşınmazlar için “emsal kira” tespitinde bulunacağı ve ardından da İpek ailesinden kira talep edeceği belirtildi.

30 Milyon TL’ye yaptırıldığı belirtilen havuzlu, güvenlik kameralı 24 saat korunan malikanede oturan kişilerin olup olmadığı araştırıldı. Malikanede oturan kimsenin olması halinde kira talebinde bulunulacağı, boş ise önümüzdeki günlerde değerlendirmek amacıyla kayyum heyeti tarafından kiraya verilmesinin gündemde olduğu öğrenildi.

Öte yandan malikane ve villada görev yaptığı belirlenen güvenlik görevlileri ile 23 araç da geri çağrıldı. Kayyum heyetinin, yine Holding üzerinde bulunan ve İpek ailesinin fertleri tarafından kullanılan kredi kartlarını da tespit ettirdiği belirtildi. Şirket adına kayıtlı kredi kartları, kayyum heyetinin talimatı ile iptal edildi.

Kaynak: Sabah