Reklamı Kapat

Adanalı Mobilyacılar İhracat Kapılarını Fuarla Aralayacak!

Editör: SerMimar Tarih: 12 - Eylül - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Mobilya sektöründe yarattıkları iş hacmiyle hem Türkiye’de ilk beş il arasında yerini alan hem de Ortadoğu pazarında sektörü temsil eden Adanalı mobilya üreticileri, yurtdışı pazarlarda gücünü artırmaya yönelik çalışmalarına hız kazandırdı.

Geçtiğimiz yılı yaklaşık 40 milyon dolarlık ihracatla tamamlayan sektör mensupları, 2011’de bu rakamı 100 milyon dolarlara taşımayı hedefliyor. Adana mobilyacıları adına değerlendirmelerini paylaşan ve sektörün Adana’daki tablosu hakkında bilgi veren Adana Marangoz ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Avcı, mobilyacıların markalaşma ve yurtdışı pazar çalışmaları doğrultusunda, yaklaşan Tüyap Adana Mobilya Dekorasyon Fuarı’na odaklandığını bildirdi. Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarın ardından, halihazırda 15 milyon dolar civarındaki ihracat rakamını 40 milyon dolara yükselttiklerini belirten Avcı, “Adana, mobilya sektöründe çok ciddi bir potansiyele sahip. Kentte günde ortalama 10-15 bin parça üretiliyor. Yurtiçindeki etkinliğimizin yanında, yılda 40 milyon doları bulan ciddi bir ihracat hareketliliği söz konusu. Hedefimiz, bu oranı 100 milyon dolarlara çıkarabilmek. Bu doğrultuda da çalışıyor, markalaşma üzerine yoğunlaşıyoruz. Bir yandan da 5 Ekim’de kapılarını açarak, yurtdışından da profesyonel heyetleri ağırlayacak Mobilya Dekorasyon Fuarı’na hazırlanıyoruz” dedi.

Mobilya sektörünün Adana’nın gözbebeği olduğunu ifade eden Oda Başkanı Avcı, “İstihdama en çok katkı sağlayan ve Adana’nın zenginleşmesine en önemli katkıyı koyacak sektörlerden birisi mobilya” diyerek, “Odamızda ortalama 3 bin 700 üyemiz var, bunun yanında Adana Ticaret Odası ve Adana Sanayi Odası’nda kayıtlı mobilyacılar da var. Sektör; mobilya üreticilerinden, iskelet üreticilerine; döşemecilerden, tamiratçılara kadar oldukça geniş bir faaliyet alanına sahip. Net bir rakam vermemiz henüz söz konusu olmasa da, kentte günde ortalama 15 bin parçaya varan mobilya parçası üretiliyor; ağırlıkla Ortadoğu pazarı olmak üzere 40 milyon dolar civarında ihracat yapılıyor. Mobilyacılar olarak hedefimiz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Ortadoğu’nun mobilya merkezi haline gelmek” şeklinde konuştu.

Klasik koltuk üretiminde Adana’nın, Türkiye’nin en iyisi olduğunu dile getiren Avcı, koltuk iskeletinde ülke ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ının Adana’dan karşılandığını aktardı.

“Adana Mobilya Dekorasyon Fuarı’na 50 bin ziyaretçi bekliyoruz”
Bu yıl beşincisi düzenlenecek Adana Mobilya Dekorasyon Fuarı’nın 5-9 Ekim tarihleri arasında Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleneceğinin bilgisini veren Tüyap Adana Fuarcılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Yamaç, şu bilgileri verdi: “Fuar 100’ün üzerinde firma ve firma temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirilecek. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri ile yaptığımız işbirliği neticesinde; yurtdışında Ortadoğu, Avrupa ve Asya’dan profesyonel ziyaretçi heyetleri getireceğiz. Almanya, Azerbaycan, BAE, Fas, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İsveç, Kanada, Katar, Kazakistan, Kenya, Lübnan, Makedonya, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Ukrayna, Umman ve Ürdün gibi birçok ülkeden firma yetkililerinin katılımı söz konusu olacak. Bini yabancı olmak üzere toplam 50 bin ilgilinin ziyaret etmesini bekliyoruz.”

Didem Akın Akçay / DÜNYA

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje