Reklamı Kapat

Adana’da İnşaat Sektörü Sıkıntılı

Editör: SerMimar Tarih: 15 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Adana İnşaatçılar Odası Başkanı Cuma Bozkurt, belediyelerde yaşanan imar sıkıntısının inşaat sektörünü vurduğunu bildirdi.

adanada-insaat-sektoru-sikintili

Bozkurt, konuyla ilgili sıkıntılarını TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık’a anlatırken, sektörde yaşanan imarlı ucuz arsa sıkıntısı nedeniyle Adana’da iş yapan bine yakın müteahhit ile bunlardan iş alan 100 bin inşaatçının da mağdur olduğunu söyledi. Bozkurt, “Adana işsizlikten bunalmışken, üstüne inşaat sektöründe yaşanan arsa krizi istihdamı olumsuz yönde etkiliyor. İnşaat sektörü tıkanırsa, Adana ekonomisi zarar görür. Ben 30 yıllık müteahhit olmama rağmen 2 yıldır uygun arsa bulup, inşaat yapamıyorum. Belediyelerde yaşanan imar sıkıntısı nedeniyle uygun fiyatlı imara açık arsa bulamıyoruz. Bu tabloda mevcut imarlı arsaların fiyatı da katlanmış vaziyette. Bu da maliyet açısından bizi kurtarmıyor. Sektör tıkanma noktasında. Belediyeler, imara uygun arsaları inşaata açacak düzenlemelerde hızlanmazsa, sektörümüz çökebilir. Bu da işsizlikte Türkiye birincisi Adana için yıkım olur” dedi.

Adana gündeminin kısır çekişmelerle meşgul edilmesinin kent ekonomisine de büyük zarar verdiğini ifade eden Bozkurt şöyle devam etti:

“Adana’da yaşanan imar rahatsızlığına öncelikle Hükümetin el atması lazım. Bayındırlık Bakanımızın konuya dikkati çekilmeli, sektörümüzü rahatlatacak kararlar bir an evvel belediyelerden çıkarılmalıdır. Arsalar üzerindeki kaydırmalar ve itirazlar nedeniyle, belediye meclisleri imar çıkarmakta zorlanıyor. İmar olmayınca, arsalar inşaata açılamıyor. Bugün Baraj Yolu’ndan Çolak Bulvarı’na, Mavi Bulvar’dan Kıyı Boyu’na kadar imarlar kapalı. İnşaat olmayınca da piyasadaki esnaf mal satamıyor. Kalkınmada Türkiye’de 19. sıralara inen Adana’nın yükselmesi lazım. Şehrimize yazık oluyor. İmar çıkmayınca, 500 liralık arsa bugün olmuş bin lira. Kimse makul olanla yetinmiyor. Bu şartlarda hiçbir yüklenici arsa alıp, inşaat yapamaz. Yapılanların da maliyeti ve satış fiyatları çok yüksek olur. Piyasanın canlanması, çarkın işlemesi için bir an evvel kapalı imarlar açılmalı, sektöre makul fiyatlı, imarlı arsa temini sağlanmalıdır”

Birlik Başkanı Barışık da, Adana’da inşaat sektörünün tıkanmasını hiç kimsenin istemeyeceğini, bunun ekonomiye ve gayrimenkul fiyatlarına olumsuz yansıyacağını ifade ederken, yetkili birimlerin de artan sorunlara duyarsız kalmayacağına ve kısa sürede çözümler üretilerek, tıkanıklığın giderileceğine inandığını kaydetti.

İHA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje