Reklamı Kapat

700 Yıllık Cumalıkızık Köyü Restore Ediliyor!

Editör: SerMimar Tarih: 1 - Eylül - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Cumalıkızık restore edilerek yaşayan bir Osmanlı Açık Hava Müzesi’ne dönüştürülüyor

700 Yıllık Cumakızık Köyü Restore Ediliyor!

Uludağ eteklerinde kurulu cumbalı evleri, kadının ayrı erkeğin ayrı çaldığı kapı tokmakları, sokaklarından suların aktığı Cumalıkızık restore edilerek yaşayan bir Osmanlı Açık Hava Müzesi’ne dönüştürülüyor

Oğuz boylarından Kızıklar tarafından 700 yıl önce Uludağ eteklerinde kurulan ve tarihi dokusuyla bugünlere kadar bozulmadan gelen Cumalıkızık köyü, restore edilerek 3’üncü bin yılda da yaşatılacak. Tarihi evleri, ortasından su akan taş sokaklarıyla görenleri yüzyıllar öncesine götüren Cumalıkızık’ı 3. bin yia taşımak amacıyla yürütülen proje kapsamında, köyde sit alanı içinde doku bütünlüğü ve karakteri bozulmamış evler, sokak ve meydanlar, 7 bölgeye ayrılarak aslına uygun şekilde restore edilecek.

YAŞAYAN OSMANLI KÖYÜ

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, 700 yıldır değişmeden bugünlere gelen Cumalıkızık köyünün, Osmanlı kırsal mimarisinin tek örneği olduğunu belirtti. Cumalıkızık’ın, Osmanlı’nın ilk dönemlerinde kurulan 7 Kızık köyünden biri olduğunu, bu köylerden bugüne kadar gelen tek köyün Cumalıkızık olduğunu anlatan Keskin, “Cumalıkızık’taki güzelliği, özelliği yaşatabilmek ve 3. bin yıla aktarabilmek adına, belediye olarak bir model proje geliştirdik. Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık alt yapısı, meydanları, cumbalı evleri, kadının ayrı erkeğin ayrı çaldığı kapı tokmaklan, sokaklarından sulama sularının akuğı özellikli bir yer” dedi. Keskin, belediye olarak vatandaşların buradaki evlerini dışarıdan hiç kimseye satmamalarını istediklerini, bu kapsamda onlara zaman zaman pansiyonculuk, işletmecilik eğitimleri verdiklerini belirten Keskin, şöyle devam etti.

DÜNYANIN İNCİSİ OLACAK

“Köylüler el emeğiyle ürettikleri çeşitli yiyecekleri evlerinin önünde kurdukları stantlarda, köyü ziyarete gelen turistlere satıyor. Bunun yanı sıra fiziki bir çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda köyü 7 ayrı bölgeye ayırdık. Buradaki bütün evleri tek tek restore ediyoruz. Projeleri Anıtlar Kurulu’ndan geçirdikçe çalışmalar sürüyor. Dileğimiz buradaki 169 tescilli evin, restore edilmesi ve sonra bu güzelliğiyle özelliğiyle turizme açılması”

Cumalıkızık’ta yürütülen projenin sadece fiziki bir proje olmadığı da değinen Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, “Safranbolu ve Beypazarı’nda olduğu gibi işletmeciler değil de köylüler tarafında işletilmesini istiyoruz. Vatandaşlarımız evlerinden çıkmadan yapıyorı restorasyonları. Maddi açıdan da vatandaşlarımızın sembolik katkıla var. Geri kalan masrafı biz ve proje ortaklarımız karşılıyor. Cumalıkızık proje bittiğinde değil Türkiye’nin, dünyanın incisi olacak. Projenin maliyetinin 20 milyon liranın üzerinde olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bugün

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje