Reklamı Kapat

7 Yeni Vakıf Üniversitesi Açılacak!

Editör: SerMimar Tarih: 5 - Şubat - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

ÖSYM’nin yeniden yapılandırılmasını öngören kanun teklifini görüşen Meclis Milli Eğitim Komisyonu alt komisyonu, çalışmalarını tamamladı…

5 ayrı toplantı sonrasında rapor yazım hazırlıklarına başlayan alt komisyon, 7 yeni vakıf üniversitesi kurmayı kararlaştırdı. Kanun teklifi önümüzdeki hafta Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülecek. Bu 7 vakıf üniversitesinden biri, medya ve madencilik sektöründe Türkiye’nin önde gelen isimlerinden Akın İpek tarafından kurulacak olan ‘Altın Koza’ üniversitesi. Ankara’da eğitim verecek üniversitede ‘iletişim fakültesi’ başta olmak üzere ‘güzel sanatlar, insani bilimler ve edebiyat, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler’ fakülteleri ile sosyal bilimler enstitüsü bulunacak. Altın Koza’nın dışında tıp ağırlıklı ‘Ankara Bilge Üniversitesi’ kurulacak. ‘Türk Hava Kurumu Üniversitesi’, ‘Bursa Orhangazi Üniversitesi’, ‘İstanbul Gelişim Üniversitesi’, ‘Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’ ve ‘Üsküdar Üniversitesi’ açılacak diğer vakıf üniversiteleri.

Yardımcı doçentlere derece müjdesi

Öte yandan yardımcı doçentlerin uzun yıllardır beklediği ‘derece’ müjdesini de ‘alt komisyon’ verdi. Alt komisyonda teklife eklenen bir madde ile halen en fazla 3. dereceye kadar inebilen yardımcı doçentlere birinci dereceye kadar inme hakkı getirilecek. AK Parti Grup başkan vekillerinin verdiği kanun teklifinde yer alan ve meslek liselerinin polis meslek yüksekokullarına giriş yasağını kaldıran madde de aynen kabul edildi. Ayrıca ÖSYM Başkanı’nın YÖK’ün belirleyeceği üç aday arasından birinin Bakanlar Kurulu’nca teklifi ve cumhurbaşkanınca atanması önerisinden ‘Bakanlar Kurulu’ çıkarıldı. Bu durumda cumhurbaşkanı, YÖK’ün önereceği üç kişiden birini doğrudan ÖSYM başkanı olarak atayacak.

Zaman/İbrahim Asalıoğlu

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje