Sektörel Haberler

5 Yılda 20 Umut Evi Yapılacak!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı ‘Umut Evi’ projesine özel sektör sahip çıktı. Elin Elimde Derneği’yle imzalanan protokole göre spastik gençler için 5 yılda 20 ev yapılacak

 Elin Elimde Derneği Başkanı Serap Çebi Tanca,Umut Evi,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,zihinsel engelli çocuklar

Kimsesiz ve zihinsel engelli çocukların topluma kazandırılması için devlet, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör işbirliğinde büyük adımlar atılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın devlet koruması altındaki engelli çocukların günlük hayata uyum sağlamaları için başlattığı Umut Evi projesi de bunlardan biri. Elin Elimde Derneği’nin Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim Rehabilitasyon Merkezi’yle yaptığı protokolle İstanbul’da eğitilebilir spastik gençler için site ya da apartmanlarda evler döşeniyor. İlk Umut Evi, Şerifali bölgesinde hazırlandı. 25 bin liraya mal olan evin kira, dekorasyon gibi giderleri Arçelik, Arzum gibi çok sayıda şirketin desteğiyle karşılandı.

4 KIZ KALACAK

Evde 13-18 yaş arasında dört spastik kız kalacak. Yanlarında vardiyalı çalışmak üzere bir bakıcı bulunacak. Elin Elimde Derneği Başkanı Serap Çebi Tanca, “Bakanlık, bu tip girişimlerle engelli ve kimsesiz çocuklara yönelik projeleri tamamen sivil toplum örgütlerine devretmeyi planlıyor” şeklinde konuştu. Şerifali’deki Umut Evi’ni diğerleri de takip edecek. İkinci evin de belirlendiğini belirten Tanca, protokole göre 5 yılda 20 ev yapılacağını söyledi. Tanca, “Hedefimiz çocukların topluma entegre olması. Çünkü bu gençlerin en büyük sorunu iletişimsizlik” dedi.

İŞ SAHİBİ OLACAKLAR

Umut Evi’nde kalan çocuklar, bir yandan özgür bir ev hayatı yaşayıp mahalleyle entegre olurken bir yandan da çeşitli mesleklerde eğitilmeleri için İŞKUR ya da belediyelerin açtığı kurslara katılacak. Tanca, eylül başında Almanya’ya gidilerek spastik gençlerin istihdam alanıyla ilgili çalışmalar yapacaklarını anlattı.

ÇAMAŞIRHANE PROJESİ

Planlardan biri de spastik çocuklar için girişimci işletmeler açmak. Bunun Almanya’da güzel örnekleri olduğunu anlatan Tanca, projelerini şöyle açıkladı: “Eğitilebilir gençlerimize bir kuru temizleme, çamaşırhane açmayı planlıyoruz. Proje şu anda protokolde, onay bekliyor.”

Sabah