Reklamı Kapat

3 Bin Gayrimenkulün Satılmasına Karar Verdi

Editör: SerMimar Tarih: 4 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yunanistan’da denize yakın araziler, askeri bölgeler, hatta köylerin bile özelleştirileceği bildirildi.

3-bin-gayrimenkulun-satilmasina-karar-verdi

Bu kapsamda 3 binden fazla gayrimenkulün satılacaklar listesinde bulunduğu duyuruldu. 2013’te satışlardan 342 milyon Euro gelir bekleniyor.

Atina’da yayımlanan Sintakton gazetesine göre, 2 senelik araştırma sonucunda kamu varlığı genel müdürlüğü, satılacaklar listesini tamamladı. Satışlardan bu yıl sonuna kadar 342 milyon Euro gelir elde edilmesi hedeflenirken, 2016’ya kadar ise toplam gelirin 2,92 milyar Euro olması bekleniyor.

Gazete, Yunanistan’a kredi veren ülkelerin talebi doğrultusunda bir sonraki adımın 10 bin gayrimenkulün portföyünü çıkarmak olduğunu yazdı. 8 milyar Euro değerinde olabileceği hesaplanan gayrimenkulün gelecekte satılacaklara temel oluşturması bekleniyor.

Yunan kamusuna ait 30 kurumun sahip olduğu 80 bin 714 gayrimenkul, 3,5 milyon dönüm alanı kaplıyor. Bunların toplam değerinin 300 milyar Euro civarında olduğu hesaplanıyor. Bugün bu gayrimenkullerden elde edilen gelir ise yıllık sadece 30 milyon Euro.

SATILACAKLAR LİSTESİNDE YER ALAN BAZI GAYRIMENKULLER

Denize yakın Killini (Peleponnes) bölgesinde 53 dönüm

Ege Denizine kıyısı olan Pefki Evias bölgesinde 55 dönüm

Santorini Adası’nda 26 dönüm

Korfu Adası’nda 145 dönüm

Zaharos (Peloponnes) sahilinde 180 dönüm

Atina Pire limanı içerisinde yer alan 9.3 dönüm

Yunanistan Özelleştirme İdaresi (TAIPED), geçtiğimiz günlerde Korfu adasındaki Kassiopi bölgesinde yer alan 490 bin metrekarelik bir araziyi NCH Capital adlı Amerikan şirketine 99 yıllığına kiralanmasına karar vermişti. 23 milyon Euro’ya kiralanan arazi, son 15 yılda uluslararası bir şirket tarafından Yunanistan’a yapılan yüzde 100’lük ilk yatırım olmuştu.

Kaynak: CİHAN

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje