2B Geliri Yoksulun Yüzünü Güldürecek!

Editör: SerMimar Tarih: 23 - Aralık - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Önümüzdeki yıl 2B’den sağlanacak 4.8 milyar lira yoksulun yüzünü güldürecek. 2B gelirinin % 3’ü Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden yoksullara aktarılacak

2b-geliri-yoksulun-yuzunu-guldurecek

2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı yoksul ve muhtaç vatandaşların da yüzünü güldürecek. Sabah gazetesinin haberine göre hükümet, bu alanların satışından elde edilecek gelirin yüzde 3’ünü Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aktarma kararı aldı. 150 milyon lira civarında hesaplanan söz konusu pay yoksul, kimsesiz, muhtaç vatandaşlara yönelik hayır işlerinde kullanılacak. Bakanlar Kurulu’nun önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile 2B’lerin satışlarından elde edilecek gelirde, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aktarılacak pay yüzde 0.52’den 3’e çıkarıldı. Kararla birlikte genel müdürlüğün bu kaynağı hangi alanlarda değerlendireceği de gün yüzüne çıktı.

150 MİLYONLUK KAYNAK

Hükümet, 2B alanlarından 2013 yılında 4.8 milyar lira gelir geleceğini tahmin ediyor. Hedeflenen rakama ulaşılması durumunda, hayır işlerine ve yoksul vatandaşlara aktarılacak miktar 150 milyon lira civarında olacak.

TAMAMI HAYIR İŞİNE GİDECEK

Sabah’ın edindiği bilgilere göre, genel müdürlük 2B’den gelecek gelirlerin tamamını hayır işlerine aktaracak. Para yoksul, muhtaç, kimsesiz, engelli vatandaşlar için kullanılacak. Kaynakla, ayrıca vakfiyelerin onarımı ve tarihi camilerin restorasyonları da gerçekleştirilecek. Gelirin kullanımında temel şartı “yardım” prensibi oluşturacak.

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje