Reklamı Kapat

2B Arazilerilerini Satışı Müdür Eyleminden Dolayı Gecikebilir!

Editör: SerMimar Tarih: 15 - Aralık - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Kamuda eşit işe eşit ücret hedefiyle yola çıkan düzenleme Maliye’de tansiyonu yükseltti. Birkaç ay öncesine kadar aynı maaşı alan uzman ve kontrolörler arasında 1.300 ile 1.700 lira arasında maaş farkı oluşması 2-B’ye fatura ediliyor.

Milli emlak ve muhasebe denetmenlerinin defterdarlık uzmanı yapılmasına tepki gösteren milli emlak müdür ve müdür yardımcılarının Hazine arazilerinin satışını geciktireceği öne sürülüyor.

Milli Emlak Genel Müdür-lüğü’nün yıllık satış kapasitesinin 10 bin parsel olduğuna dikkat çeken Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “2-B’de hak sahibi yüz binlerce kişinin olduğu hesaplanıyor. Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına ilişkin düzenleme Meclis’ten geçse de satış işini kim yapacak? Son maaş düzenlemesinin ardından milli emlak müdür ve müdür yardımcıları kolay kolay satış yapmayacaktır. Milli emlak uzmanı 2 bin 300 lira maaş alırken, merkezi uzmanların maaşı 4 bin liraya çıktı. Bu durumda personeli çalıştırmak kolay olmuyor.” diyor. Aynı yetkili, Meclis süreci tamamlansa da itirazlar sebebiyle 2-B arazilerinin satışının ekonomi yönetiminin planladığı gibi olmayacağını ifade etti.

Orman vasfını kaybetmiş arazilerin yanı sıra Hazine 208,8 milyar metrekarelik bir alanı kaplayan, 3 milyon 690 bin 723 adet taşınmaza sahip bulunuyor. İstanbul’un yüzde 44,6’sını, Ankara’nın yüzde 21,7’sini, İzmir’in ise yüzde 36,6’sını devlete ait taşınmazlar oluşturuyor. Milli Emlak Denetmenleri Derneği’nin bakanlık önünde yaptığı basın açıklamasında da maaş adaletsizliğinin giderilmesi gerektiğine dikkat çekildi. “Kanun hükmünde kararnameler ile ortaya çıkarılan adaletsizlikle, hak ve statü kaybı yaratılmış, bu şekilde emsallerimizin aldığı malî kazanımlardan mahrum edilmemize yol açılmıştır.” denilen açıklamada, eşit mevki ve makamlar arasında eşitsizlik sonucu olduğu ifade edildi. Görev ve yetkilerin gasbedildiği ileri sürüldü. Milli emlak ve muhasebe uzmanları ve denetmenlerinin yanı sıra kariyer gelir uzmanlarının da gözü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da.

Zaman

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje